50-članska skupščina, sestavljena iz verskih predstavnikov, politikov, sindikalistov in vojaških častnikov, je bila imenovana septembra, njena naloga pa je bila revizija sporne Mursijeve ustave iz leta 2012. Kljub takratni večinski podpori na referendumu so mnogi nasprotniki vztrajali, da je preveč islamistična, da je Mursiju dala preveč oblasti in da ni zaščitila verske in mnenjske svobode. Nove vojaške oblasti so po julijski odstavitvi Mursija to ustavo razveljavile.

Ustavodajna skupščina je v nedeljo potrdila predlog nove ustave, ki ohranja vojaška sodišča za civiliste, določa, da vojska potrjuje obrambnega ministra za dva zaporedna mandata ter pušča proračun vojske izven civilnega nadzora, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Da šeriatskemu pravu, ne verskim strankam

Ohranja tudi šeriatsko pravo kot osnovo zakonodaje, vendar prepoveduje politične stranke na podlagi religije, navaja britanski BBC.

Nova ustava se od tiste iz leta 2012 razlikuje v tem, da pravico veroizpovedi označuje kot absolutno in ne več kot zaščiteno. Svoboda prakticiranja vere pa je še vedno podvržena zakonom države.

V nepričakovani spremembi pa je panel iz ustave izključil člen, ki je določal časovnico, po kateri bi referendumu o ustavi - ki naj bi bil predvidoma januarja 2014 - sledile parlamentarne in nato predsedniške volitve.

Člen so nadomestili z drugim, ki določa samo, da je začasni predsednik države Adli Mansur tisti, ki bo odločil, katere volitve bodo najprej razpisali in da morajo "prve volitve" potekati najmanj 30 dni po sprejemu nove ustave, druge pa v pol leta.

Sumljivo razmerje oblasti med obrambnim ministrom in predsednikom ter premierjem

To po navedbah AFP vzbuja sume, da bi se obrambni minister in poveljnik vojske Abdel Fatah al Sisi lahko potegoval za položaj predsednika in nato nadziral oblikovanje parlamenta. "Če je najprej izvoljen predsednik, ta določa smernice. Če bi bil prej izvoljen parlament, bi ta lahko postavil smernice," je za AFP opozoril James Dorsey, strokovnjak za Bližnji vzhod z univerze v Singapurju.

Tudi če se Sisi ne bi potegoval za predsednika, pa bi lahko kot obrambni minister, ki ga potrjuje vojska, ostal izven vlade in nadzora civilnih oblasti.

Profesor političnih ved na kairski univerzi Hasan Nafea se na drugi strani sprašuje, kakšen bo odnos med izvoljenim predsednikom in premierom na eni strani ter obrambnim ministrom na drugi, ki se ne bo čutil podrejenega njuni avtoriteti, ampak bo odgovoren samo vojski.

Obrambni minister bo ena od »treh glav oblasti«

Po njegovi oceni bo namreč ustava vzpostavila "oblast s tremi glavami" - neposredno izvoljenega predsednika, premiera, ki ima zaupanje parlamenta, in obrambnega ministra, odgovornega samo vojski.

Predlog ustave je vzbudil bojazni tako med islamisti kot sekularnimi aktivisti, da bo samo tri leta po padcu režima Hosnija Mubaraka v Egiptu znova prišlo do vzpostavitve policijske države.

Skrb vzbuja tudi ohranitev vojaških sodišč za civiliste, in sicer za tiste, ki bodo izvedli "neposredne napade na vojsko". Kritiki se bojijo, da ta opredelitev omogoča široko razlago, ki bi lahko veljala za novinarje, protestnike in oporečnike.

Muslimanska bratovščina zavrača predlog nove ustave

Bojazni krepi ravnanje sedanjih oblasti, ki so od strmoglavljenja Mursija 3. julija zaprle že na tisoče islamistov, več sto protestnikov v podporo Mursiju pa so varnostne sile ubile avgusta v Kairu.

Mursijeva Muslimanska bratovščina, ki nove oblasti zavrača in zahteva vrnitev Mursija na oblast, je predlog nove ustave že zavrnila. Ocenila je, da gre za "pohabljenje zakonite ustave".

Predsednik skupščine, nekdanji generalni sekretar Arabske lige Amr Musa danes napovedal, da bodo osnutek ustave v torek predstavili začasnemu predsedniku Mansurju.