Britanci so se dolgo časa hvalili, da so izredno pazljivi pri vplivu na okolje na otočju Chagos. V sedemdesetih letih prejšnjega stoletja so območje celo razglasili za zaščitenega in prebivalce otočja izselili na druge otoke, da bi preprečili onesnaževanje. Zdaj pa britanski medij The Independent poroča, da ameriška vojska, ki ima v uporabi britansko vojaško bazo, prepovedi o onesnaževanju sploh ne upošteva.

Ameriški vojaki naj bi v morje odvrgli že več kot tono odpadkov. Zaradi slednjih se je morju dvignila raven nitritov in fosfatov, ki že škodujejo morski flori in favni, so potrdili okoljevarstveniki.

»Medtem ko so prebivalci otokov te morali zapustiti pod pretvezo, da ne bodo škodovali naravi, okoli 5000 ameriških vojakov ne pozna nobenih omejitev,« je pojasnila Philippa Gregory, ki se bori za vrnitev prvotnih prebivalcev. »Ko smo prejšnje leto izvedeli za problem, smo takoj vzpostavili stik z našimi ameriškimi kolegi in jih seznanili z novimi podatki o onesnaženju. Zadevo že rešujemo,« je bil kratek britanski minister za zunanje zadeve Mark Simmonds.

Na Diegu Garcii so leta 1973 živeli potomci vzhodno indijskih delavcev in suženj iz Afrike, ki so jih tja pripeljali med 18. in 19. stoletjem, da bi delali na plantažah. Britanci so prebivalce nato izselili na Sejšele in Mavricijus.