Passos Coelho je namreč neusmiljeno omejil proračunske izdatke, zvišal davke in sprejel liberalne gospodarske reforme, s čimer skuša izpolniti pogoje v zameno za mednarodno pomoč. Leta 2011, potem ko so stroški zadolževanja postali nevzdržno visoki, je namreč Portugalska prejela pomoč v višini 78 milijard evrov.

Njegovi ukrepi so naleteli na številne kritike, tudi s strani članov njegove Socialno demokratske stranke, vključno s predsednikom države Anibalom Cavaco Silvo.

Predsednik in opozicijski socialisti so za presojo nekaterih ukrepov zaprosili ustavno sodišče. To jih je v petek več razveljavilo, vključno z zmanjšanjem plač javnih uslužbencev in pokojnin, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Vlada je sicer pred tem v sredo uspešno prestala glasovanje o nezaupnici, ki so jo v parlamentu vložili opozicijski socialisti zaradi nasprotovanja strogim varčevalnim ukrepom vlade. Vlada ima v parlamentu absolutno večino. Zaradi odločitve sodišča bo za Coelha sedaj težje izpolniti obljube o zmanjšanju proračunskega primanjkljaja.

Tuji posojilodajalci so marca pristali, da dajo Portugalski dodatno leto dni, do leta 2015, da zmanjša proračunski primanjkljaj s 6,4 odstotka lani na manj kot tri odstotke. Vlada v Lizboni je v zameno obljubila, da bo do leta 2015 izdatke zmanjšala za še dodatne štiri milijarde evrov.