Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, bo Bulger, ki so ga po 16 letih bega aretirali v Kaliforniji, najverjetneje preostanek življenja preživel za rešetkami. Porota je za odločitev potrebovala pet dni, izrek kazni pa je predviden za 13. november.

Sojenju Bulgerju se je začelo 4. junija, porota pa je sklepna nagovora tožilstva in obrambe poslušala v začetku avgusta. V sodni dvorani - tožilstvo je poklicalo 63 prič - je bilo med drugim slišati pričanja o več pretresljivih zgodbah, med drugim tudi o puljenju zob umorjenih, s čimer so želeli preprečiti njihovo identifikacijo, in o umoru dekleta, ki je "vedelo preveč".

Tolpa "Winter Hill", ki je v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja kraljevala po ulicah južnega Bostona in na čelu katere je bil Bulger, se je obnašala kot sodnik, porotnik in včasih kot krvnik, je porotnikom pred začetkom njihovega odločanja dejal tožilec Fred Wyshak.

Tožilstvo je sicer Bulgerja, ki ga je v filmu Martina Scorseseja Dvojna igra zaigral Jack Nicholson, prikazalo kot najhujšega, najbolj divjega, nasilnega in preračunljivega zločinca, ki so kdajkoli hodili po ulicah Bostona. Obramba je trdila, da so vse priče tožilstva vključno z agenti zveznega preiskovalnega urada FBI in nekdanjimi Bulgerjevimi sodelavci, lagale.

Skupaj se je pred poroto zvrstilo 77 prič, ki so povedale, kar vedo o nekdanjem šefu tolpe "Winter Hill". Bulger je leta 1994 pobegnil iz mesta, ko je od podkupljenega agenta FBI izvedel, da ga nameravajo prijeti.

Skrival se je vse do leta 2011, ko so ga ujeli v kalifornijski Santa Monici, kjer je živel mirno življenje upokojenca skupaj s svojo dolgoletno spremljevalko. Sodni proces je bil neroden tako za gangsterje, kot za FBI in državno policijo Massachusettsa, saj so prišle na dan povezave med njimi.

Bulger je pobijal, kradel, ropal in izsiljeval v času, ko je bil na plačilnem seznamu FBI kot tajni informator. FBI je takrat lovil predvsem italijansko mafijo. Obenem so bili na njegovem plačilnem seznamu tako agenti FBI kot tudi državni policisti.

Na sodnem procesu se je sprl s sodnikom, ki mu ni hotel priznati imunitete zaradi obrambe življenja enega od bostonskih tožilcev. Hkrati je vztrajno zanikal, da bi bil informator FBI. Podatke o tem naj bi ponaredili.

Bulger je v Bostonu veljal za nekakšnega Robina Hooda med kriminalci, saj naj bi v navezi z FBI skrbel za to, da v njegovo sosesko niso prišli preprodajalci mamil. Po izpovedih prič se je bahal z najmanj 40 umori, za kar mu sedaj v lepi starosti grozi smrtna kazen.