Mir, varnost in enotnost

"Obljubljam, da bom z vsemi sredstvi branil suverenost in neodvisnost Ukrajine," je ob prisegi v vrhovni radi po poročanju tujih tiskovnih agencij dejal Porošenko.

V govoru, ki je sledil in v katerem je izmenično govoril ukrajinsko in rusko, je pozval k miru, varnosti in enotnosti. V luči napetih razmer na vzhodu Ukrajine je poudaril, da si ne želi vojne. "Ne želim si vojne in maščevanja, kljub velikim žrtvam, ki jih je utrpel ukrajinski narod," je dejal novi predsednik.

Proruske separatiste na vzhodu je znova pozval, naj odložijo orožje, ter tistim, "ki nimajo krvi na svojih rokah", obljubil amnestijo.

Obljubil decentralizacijo oblasti in pravico do svobodne javne rabe ruskega jezika

Zatrdil je, da bo ohranil enotnost države, ter sodržavljanom na vzhodu obljubil decentralizacijo oblasti in pravico do svobodne javne rabe ruskega jezika. Vzhodnim regijam Doneck in Lugansk je med drugim ponudil možnost izvedbe predčasnih regionalnih volitev. A glede ozemeljske celovitosti, kot je dejal, pogajanj ne bo.

Tudi glede statusa polotoka Krim, ki si ga je priključila Rusija, in proevropske drže Ukrajine kompromisov z Moskvo ni pripravljen sklepati. "Krim je bil, je in vedno bo ukrajinsko ozemlje," je poudaril in dodal, da je to stališče že predstavil ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu med njunim petkovim srečanjem v Normandiji ob robu slovesnosti ob 70. obletnici dneva D.

Kot je še obljubil, se bo Ukrajina pridružila Evropski uniji. "Prišel je čas, da vzpostavimo novo in moderno Ukrajino," je dejal po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.

Kritika Janukoviča

Nekaj besed je novi ukrajinski predsednik namenil tudi kritiki svojega predhodnika Viktorja Janukoviča, ki je po krvavih proevropskih protestih v Kijevu pred meseci zbežal v Rusijo. Porošenko je Janukoviču danes očital, da financira terorizem na vzhodu Ukrajine in da je "popolnoma odgovoren za tamkajšnjo trenutno situacijo".

Med tujimi gosti danes v Kijevu so ameriški podpredsednik Joe Biden, nemški predsednik Joachim Gauck, poljski predsednik Bronislaw Komorowski, predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy, pa tudi predsednik republike Slovenije Borut Pahor. Med gosti na slovesnosti je tudi beloruski voditelj Aleksander Lukašenko. Rusijo zastopa veleposlanik Mihail Zurabov.

Po slovesnosti v parlamentu bo Porošenko v središču glavnega mesta danes še prevzel vrhovno poveljstvo nad ukrajinskimi oboroženimi silami.

Odzivi in čestitke

V Kijev medtem že prihajajo odzivi na Porošenkovo zaprisego in čestitke. Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen je ob tem izrazil prepričanje, da bo novi predsednik pomagal stabilizirati Ukrajino in bo vodil vključujoč politični dialog. Po besedah sekretarja Nato ostaja zavezan podpori Ukrajini na področju varnosti in obrambe.

Van Rompuy je v sporočilu zapisal, da je danes "priložnost za upanje". Porošenkova velika zmaga na volitvah je po njegovem dobra popotnica za izvedbo reform, s katerimi bo Ukrajina postala moderna in demokratična ter "enotna in decentralizirana država, kjer bodo vsi našli svoje mesto in bodo spoštovane različne identitete in manjšine".

Senco na zaprisego mečejo krvavi spopadi

Senco na zaprisego sicer mečejo krvavi spopadi med ukrajinskimi vladnimi silami in proruskimi separatisti na vzhodu države, ki se nadaljujejo tudi danes.

Porošenko, ki se ga je zato, ker je lastnik znanega proizvajalca čokolade v Ukrajini, prijel vzdevek čokoladni baron, je na predsedniških volitvah pred dvema tednoma zmagal z 54,7 odstotka glasovi volivcev. V vzhodnoukrajinskih regijah, ki so pod nadzorom proruskih separatistov, glasovanje ni potekalo, separatisti pa Porošenka ne priznavajo kot predsednika.