Opazovalna misija Ovseja v Ukrajini je še sporočila, da so bili v ekipi štirje mednarodni opazovalci in ukrajinski prevajalec, potovali pa so z dvema avtomobiloma. Poudarila je tudi, da še vedno pogrešajo drugo štiričlansko ekipo opazovalcev iz Danske, Turčije, Švice in Estonije, ki se je mudila vzhodno od Donecka, stik z njo pa so izgubili v ponedeljek, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Separatisti na vzhodu Ukrajine glede obeh ekip opazovalcev podajajo zelo nasprotujoče si informacije. Tako je nek upornik iz malo znane Jugozahodne fronte danes obelodanil, da je ekipa od četrtka pogrešanih opazovalcev v rokah njegovih mož v Lugansku.

V Lugansku zanikajo zadrževanje opazovalcev proti njihovi volji

Za razliko od teh trditev je predstavnik samooklicane ljudske republike Lugansk zanikal, da bi opazovalce zadrževali proti njihovi volji. "Nihče ni aretiral četverice opazovalcev Ovseja," je dejal Volodimir Inogorockij. "Pozno v četrtek so v Severodonecku končali delo, mi pa smo jim svetovali, naj mesta iz varnostnih razlogov ne zapuščajo," je dodal po poročanju AFP.

Vodja te samooklicane entitete Aleksej Čmilenko pa je poročanju nemške tiskovne agencije dpa, ki se sklicuje na ruski Interfax, povedal, da so opazovalce izpustili, potem ko so jih v četrtek na kratko zadržali. Pojasnil je, da so jih zadržali, ker so na območje vstopili brez vnaprejšnje napovedi.

Podobne nejasnosti vladajo glede ekipe, ki jo Ovse pogreša od ponedeljka. Samooklicani župan mesta Slavjansk Vjačeslav Ponomarev je glede slednje v četrtek sporočil, da jo njegovi možje zadržujejo zaradi suma vohunjenja, zatem pa je "premier" samooklicane republike Doneck Aleksander Borodaj zatrdil, da o od ponedeljka pogrešanih opazovalcih nimajo nobenih informacij.

V Ukrajini 210 opazovalcev

Posebna opazovalna misija Ovseja v Ukrajini trenutno šteje 210 neoboroženih opazovalcev iz evropskih držav in 70 lokalnih sodelavcev. Namen misije je olajšati dialog med oblastmi v Kijevu in proruskimi separatisti, ki pa so do nje sumničavi.

Separatisti v Slavjansku so pred slabim mesecem osem dni zadrževali sedem opazovalcev Ovseja, ki so jih označili za vojne ujetnike. Izpustili so jih šele po pritisku tako iz Rusije kot Zahoda. Osmega člana ekipe so sicer zaradi slabega zdravja izpustili po dveh dnevih ujetništva. Ekipo 11 opazovalcev pa so na območju Donecka zadržali v sredo, a je Ovse do večera znova uspel vzpostaviti stik z njimi.

Kijev namerava nadaljevati s spopadi, separatisti trupla padlih pošiljajo v Rusijo

Novoizvoljeni ukrajinski predsednik Petro Porošenko se je zavezal, da bo kaznoval proruske separatiste oziroma "bandite", kot jih je poimenoval, ki so v četrtek sestrelili helikopter ukrajinske vojske na vzhodu države in pri tem ubili kar 14 vojakov. Gre za enega najbolj smrtonosnih napadov upornikov doslej.

»Ta kriminalna dejanja sovražnikov ukrajinskega naroda ne bodo ostala nekaznovana,« je ukrajinska tiskovna agencija Unian povzela Porošenkove besede.

Helikopter Mi-8 so uporniki v četrtek sestrelili nedaleč od mesta Slavjansk, kjer že tedne potekajo siloviti spopadi med ukrajinsko vojsko in proruskimi borci. Med ubitimi vojaki je bil tudi general. Več o napadu naj bi sicer danes razkril ukrajinski obrambni minister Mihajlo Koval.

Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, so uporniki helikopter sestrelili s sofisticirano raketo zemlja-zrak, zaradi česar je Bela hiša znova izrazila zaskrbljenost, da upornike z orožjem oskrbuje nekdo »od zunaj«.

Odmeva tudi četrtkovo priznanje enega od separatističnih voditeljev na vzhodu, da je bilo kar 34 od 40 upornikov, ki so bili ta teden ubiti v spopadih za letališče v Donecku, ruskih državljanov iz Čečenije.

Separatisti 34 mrtvih poslali v Rusijo

Kyivpost danes navaja premierja samooklicane ljudske republike Doneck Aleksandra Borodaja, ki je povedal, da so včeraj v Rusijo poslali 34 trupel ruskih upornikov, ki so se borili na strani separatistov na letališču v Donecku.

Borodaj je novinarjem prav tako povedal, da je letališče trenutno pod nadzorom ukrajinske vojske. »Ruševine letališča so pod nadzorom Kijeva. Na območju je velika koncentracija sovražnih sil,« je povedal. »Ne moremo pobrati vseh trupel z območja letališča, ker je dostop nemogoč.

Ukrajinski obrambni minister Koval je danes prav tako povedal, da bodo ukrajinske oborožene sile nadaljevale z operacijami proti separatistom na vzhodu, dokler v regiji ne bodo zagotovili miru in reda.

So za vse krivi borci iz Čečenije?

Ameriški državni sekretar John Kerry je v četrtek zvečer opozoril, da obstajajo dokazi o tem, da v Ukrajino z namenom boriti se in dodatno destabilizirati razmere iz Rusije prihajajo izurjeni borci iz Čečenije.

Kerry je obenem Moskvo pozval, naj izkoristi nedeljske predsedniške volitve v Ukrajini in začne dialog s Kijevom oziroma "gradi pot naprej, kjer bodo Ukrajinci postali most med Zahodom in Vzhodom".

Glede ruskih vojakov, nakopičenih ob meji z Ukrajino, je povedal, da se ti vsaj deloma umikajo nazaj proti Moskvi, a da še naprej ostajajo "nevarni znaki", še poroča AFP.

V Slavjansku novi spopadi

Iz Slavjanska tudi danes prihajajo novice o spopadih. Ruska televizijska postaja Russia Today je poročala, da je ukrajinska vojska z granatami napadla celo otroško polikliniko in otroško bolnišnico v središču mesta. Za zdaj ni podatkov o morebitnih žrtvah. Po navedbah enega od očividcev je bila bolnišnica v napadu veliko bolj poškodovana kot poliklinika, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Rusko zunanje ministrstvo je sicer v četrtek znova pozvalo Kijev, naj uveljavi takojšnjo prekinitev ognja, Zahod pa, naj uporabi svoj vpliv in prepreči "nacionalno katastrofo" v Ukrajini.

V Berlinu bo medtem danes potekal nov sestanek predstavnikov Ukrajine, Rusije in EU glede rešitve vse hujšega spora o dobavi ruskega plina Ukrajini. Evropski komisar za energijo Günther Oettinger je pred dnevi izrazil optimizem, da je dogovor mogoče doseči do nedelje.