Zadnjo besedo ima zvezni parlament

Pritožbo na zakon je na avstralsko vrhovno sodišče vložila zvezna vlada. Sodišče je soglasno odločilo v njen prid, češ da ima po ustavni ureditvi zadnjo besedo glede zakonodaje o sklepanju zakonskih zvez, tudi tega, ali je to mogoče tudi za istospolne pare, zvezni parlament, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ustava sicer po poročanju nemške tiskovne agencije dpa določa, da je zvezna zakonodaja nad zakoni, sprejetimi na ravni zveznih držav ali ozemelj.

27 zakonskih zvez bo razveljavljenih

Avstralski zakon o zakonski zvezi sega v leto 1961, leta 2004 pa ga je vlada pod vodstvom premiera Johna Howarda dopolnila z določilom, da je sklepanje tovrstne zveze mogoče le med moškim in žensko. Lani je avstralski zvezni parlament glasoval proti zakonu o legalizaciji istospolnih porok.

Današnja odločitev vrhovnega sodišča, ki v Avstraliji predstavlja najvišjo prizivno instanco, pomeni, da bo 27 zakonskih zvez, ki so jih doslej sklenili istospolni pari na območju Canberre in njene bližnje okolice, razveljavljenih kot neustavnih.

Tudi v Indiji zadali močan udarec gejevskim aktivistom

Ravno včeraj je indijsko vrhovno sodišče odločilo, da bodo spolni odnosi med homoseksualnimi pari spet nezakoniti. Novica je zadala močan udarec gejevskim aktivistom, ki se leta borijo proti močni verski opoziciji v zelo konzervativni indijski družbi. Zagovorniki gejev in lezbijk so že obljubili, da se bodo še naprej zavzemali za odpravo zakona, ki omogoča kaznovanje homoseksualcev celo z zaporom do 10 let.

V ZDA 14 držav dovoljuje poroke med homoseksualci

Medtem ko se v Avstraliji in Indiji položaj homoseksualnih parov poslabšuje, se v ZDA njihove pravice širijo. Od leta 2004, ko je ZDA zajel val nasprotovanja homoseksualnim porokam z uspešnimi referendumi nasprotnikov, se položaj za homoseksualce počasi popravlja. 14 držav dovoljuje poroke med njimi, Kolorado, Havaji in Illinois pa dovoljujejo civilne zveze. Od preostalih držav jih 32 tovrstne poroke izrecno prepoveduje, le Nova Mehika se z njimi ne ukvarja oziroma jih ne prepoveduje in ne dovoljuje.