Komisija, ki je pripravila poročilo poudarja, da se severnokorejski vodja Kim Jong Un ne zmeni za obtožbe, še manj pa na osebno pismo, v katerem ga Združeni narodi opozarjajo, da bi lahko bil za vse omenjene očitke osebno odgovoren.

Predsednik neodvisne komisije Michael Kirby, ki je pripravil poročilo, poziva mednarodno skupnost k naslavljanju problematike v Severni Koreji. »Po drugi svetovni vojni so mnogi rekli, 'ko bi le vedeli, kakšne grozote so se vse odvijale v sovražnih državah'. No, mednarodna skupnost na primeru Severne Koreje sedaj vsekakor ve, kaj se tam pravzaprav dogaja,« je poudaril Kirby. »V stavbi ZN, v kateri se nahajamo, se vse prepogosto sliši razna poročila, ničesar pa se ne stori. Sedaj je čas za dejanja,« poroča BBC.

BBC-jev poročevalec Imogen Foulkes iz Ženeve je ob prebiranju poročila dejal, da je letošnje eno najbolj podrobnih in najbolj zaskrbljujočih v zgodovini ZN. Med ključnimi ugotovitvami so:

- V Severni Koreji velja praktično popolno zanikanje pravice do svobode, misli, zavesti in vere.

- Obstajajo močni vzorci diskriminacije, ki so ukoreninjeni v sam državni sistem.

- V severnokorejski družbi velja prevladujoča diskriminacija proti ženskam, na vseh ravneh življenja.

- Država izrablja hrano kot sredstvo nadzora prebivalcev. Pomoč odrekajo namerno, z ideoloških pogledov, s čimer povzročajo smrt na tisoče ljudem.

- Na sto tisoče političnih zapornikov je v zadnjih 50 letih umrlo v grozovitih okoliščinah v taboriščih.

- Varnostne sile sistematično uporabljajo nasilje in kazni za ustvarjanje strahu med ljudmi.

Foulkes zaključuje, da se je sistem Severne Koreje več kot očitno odmaknil od principov, na podlagi katerih je bil osnovan. Podroben vpogled v zaprto državo je sicer omogočila tudi peščica prebežnikov, ki so ZN dodatno osvetlili tamkajšnje stanje. Čeprav večina o nevzdržnih razmerah v Severni Koreji ve že dalj časa, je tokratno poročilo ZN najkonkretnejši mednarodni poizkus, ki naslavlja tamkajšnje težave.

Končne ugotovitve poročila bodo predstavljene prihodnji mesec, ko bo Odbor za človekove pravice uradno odločil, katera priporočila iz poročila bo podprl.