Komisija, v kateri je tudi nekdanja glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavija Carla del Ponte, je ob današnji predstavitvi poročila v Ženevi še poudarila, da številnim civilistom v obleganih mestih tako vladne sile kot uporniške skupine "odrekajo človekoljubno pomoč, hrano in osnovne človekove potrebe, kot je zdravniška oskrba", poročajo tuje tiskovne agencije. Ob tem so v Ženevi poudarili, da taktiko obleganja v pretežni meri uporabljajo predvsem vladne sile.

Tako silam režima sirskega predsednika Bašarja al Asada kot nekaterim oboroženim opozicijskim skupinam komisija očita vojne zločine, med drugim načrtne napade na civiliste, umore, grozljive usmrtitve, mučenje ter posilstva. Nekaterih uporniškim skupinam komisija očita tudi načrtne ugrabitve ter prisilno novačenje otrok za vojskovanje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

"Ljudje nimajo kaj jesti, porabili so vse svoje zaloge in so prisiljeni jesti listje z dreves. Prejeli smo poročila o smrtnih primerih zaradi lakote," še ugotavlja poročilo komisije, ki jo vodi Brazilec Paulo Sergio Pinheiro, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Posebej hude vojne zločine so vladne sile po navedbah komisije storile na območju Alepa in drugih mest. Konca prelivanja krvi v Siriji, ki je doslej zahtevalo več kot 140.000 življenj, po navedbah komisije še ni na vidiku.

Komisijo je Svet ZN ustanovil leta 2011. Njen namen je preiskati specifične zlorabe v času vojne. Danes predstavljeno poročilo se nanaša na obdobje od 15. julija lani do 20. januarja letos. Poročilo je komisija, ki ji doslej še niso dovolili vstopa v Sirijo, sestavila na podlagi pogovorov s 536 pričami ter drugega dokaznega materiala.