Na elektronski borzi MTS je bil tako donos do dospetja na španske 10-letne obveznice ob 13.10 pri 5,16 odstotka, kar je 0,15 odstotne točke več kot ob začetku trgovanja. Manj se je okrepil pritisk na italijanske obveznice, saj je zahtevana donosnost narasla le za 0,06 odstotne točke na 4,4 odstotka.

Francoska tiskovna agencija AFP medtem poroča, da je ob 12. uri zahtevana donosnost na španske obveznice glede na konec petkovega trgovanja poskočila za dobre 0,19 odstotne točke na 5,40 odstotka, medtem ko se je donos do dospetja na italijanske 10-letne obveznice zvišal za 0,09 odstotne točke na skoraj 4,42 odstotka.

Osrednji indeks madridske borze je medtem okoli 13.00 izgubljaj 1,87 odstotka, indeks FTSE Mib na milanski borzi pa je bil celo 2,23 odstotka v minusu.

Potem ko so se razmere na finančnih trgih v zadnjih tednih občutno umirile in so politiki in finančniki začeli govoriti, da je najhujši del krize v območju evra minil, je v Španiji in Italiji nastopila politična negotovost.

Španijo tako pretresa korupcijska afera, v katero naj bi bila vpletena vladajoča Ljudska stranka (PP), in zaradi katere se krepi pritisk na španskega premiera Mariana Rajoya in množijo pozivi k odstopu.

V Italiji pa se bližajo parlamentarne volitve. Javnomnenjske ankete zadnjih dni kažejo na negotovo razplet, zato se vlagatelji bojijo, da bodo volitve spet pripeljale do nestabilne politične strukture v parlamentu in do šibke vlade. Prav politične šibkosti v Italiji se vlagatelji v še vedno občutljivih razmerah v evrskem območju zelo bojijo.