Raziskava ZN, ki naj bi bila najbolj relevantna v tem trenutku, je ugotovila, da podpora obrezovanju upada tako med moškimi kot ženskami. »Obrezovanje ženskih genitalij je kršenje pravice dekleta do zdravja, dobrobiti in odločanja o lastnem telesu,« je povedala Unicefova nadomestna izvršna direktorica Unicefa Geeta Rao Gupta in dodala, da »kar je jasno iz tega poročila, je to, da zakonodaja sama ni dovolj.« Unicef zahteva ukrepanje, da se to obrezovanje neha.

Deklice danes precej manj obrezujejo, kot pa so jih pred 30 leti

Poročilo z naslovom Pohabljanje/rezanje ženskih genitalij: statistični pregled in raziskava dinamike sprememb, je bilo izdano v Washingtonu. Študija, ki je vključila podatke, ki so jih zbirali kar 20 let, v 29 državah Afrike in Bližnjega vzhoda, kjer obrezovanje še vedno izvajajo, je ugotovila, da deklice precej manj obrezujejo danes, kot pa so jih pred 30 leti. Deklice v Keniji in Tanzaniji imajo danes trikrat manj možnosti, da jih bodo obrezali, kot pa so jih imele njihove mame, številke pa so za skoraj polovico upadle tudi v Beninu, Centralni afriški republiki, Iraku, Liberiji in Nigeriji. Obrezovanje pa skoraj nespremenjeno ostaja v Somaliji, Gvineji in Egiptu, le malo upadanja je zaznati v Čadu, Gambiji, Maliju, Senegalu, Sudanu in Jemnu. Študija je tudi razkrila, da večina deklet in žensk, ter veliko število fantov in moških nasprotuje obrezovanju. V Čadu, Gvineji in v Sierra Leone je celo več moških kot žensk, ki želijo, da se ti obredi končajo.

Pritisk skupnosti ponekod še vedno pretehta

»Sedaj smo pred izzivom, da dekletom in ženskam, fantom in moškim omogočimo, da glasno in jasno izrazijo, da želijo, da se to surovo početje konča,« je povedala Rao Gupta. »V večini držav, kjer smo raziskavo izvedli, večina deklet in žensk, ki so jih obrezali, ne vidi prednosti tega obreda, in menijo, da je treba to ustaviti,« je povedala unicefova strokovnjakinja za raziskave in statistiko Claudia Cappa in dodala, da »se vse več mater zaveda, da obrezovanje ženskih genitalij lahko vodi njihove hčerke v smrt, kar pomeni, da je splošno razumevanje posledic takega početja, naredilo zelo velik korak naprej.« Kljub temu, da se matere zavedajo posledic, pa dajo svoje hčerke obrezati tudi zaradi pritiska družbe. V nekaterih skupnostih je obrezovanje žensk tradicionalni obred, ki je del obreda s katerim zagotovijo, da ženska ostane devica in tako postane primerna za poroko. Obred običajno vključuje postopke s katerimi poškodujejo ženske genitalije in ga pogosto opravijo tradicionalni obrezovalci, ki tudi sicer igrajo pomembno vlogo v skupnostih. Nevarnosti obrezovanja so med drugim krvavitve, težave z uriniranjem, okužbe, neplodnost in povečano tveganje za smrt novorojenčka oziroma mrtvorojenega otroka.