Vodja inšpektorjev IAEA Herman Nackaerts je po srečanju na ravni strokovnjakov povedal, da niso uspeli dokončati dokumenta, o katerem se pogajajo že leto in pol. Zagotovil je, da je agencija še vedno odločena nadaljevati dialog, priznal pa, da njihova "najboljša prizadevanja doslej niso bila uspešna", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

IAEA skuša od Irana dobiti dovoljenje za dostop do jedrskih objektov, dokumentov in znanstvenikov, ki sodelujejo v domnevnih prizadevanjih za razvoj jedrske bombe. Agencija trdi, da obstajajo zanesljivi dokazi, da od leta 2003 iranski znanstveniki raziskujejo možnost razvoja jedrske bombe. Iran to odločno zanika in trdi, da je njegov jedrski program izključno miroljubne narave.

Izid pogovorov na Dunaju sicer ni presenečenje, saj so pred njihovim začetkom zahodni diplomati danes ocenjevali, da pred predsedniškimi volitvami v Iranu 14. junija ni pričakovati, da bi se zgodilo kaj vsebinskega ali da bi lahko prišlo do preboja.

O iranskem jedrskem programu se bosta danes zvečer v Carigradu pogovarjala tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton in vodja iranskih pogajalcev Sajed Džalili. Pogovor naj bi bil ključen za odločitev, ali bo kmalu potekal nov krog pogovorov med šesterico (ZDA, Kitajsko, Rusijo, Veliko Britanijo, Francijo in Nemčijo) in Iranom.

Džalili je sicer pred začetkom pogovorov ob prihodu v Carigrad opozoril pred prevelikimi pričakovanji glede spremembe odnosa do jedrskega programa po predsedniških volitvah. Jedrski program je po njegovih besedah državna zadeva in kot takšna presega strankarske meje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.