Mirovna pogajanja med sirsko vlado in Sirskim nacionalnim svetom (SNC) se bodo danes sicer nadaljevala. Toda odkar so včeraj pogajalci načeli politična vprašanja, je tudi posebni odposlanec ZN za Sirijo in posrednik v pogovorih Lahkdar Brahimi pripravljen sprejeti kakšen dober nasvet za izhod iz nakazujočega se pat položaja. Ko je včeraj po dveh krogih pogovorov z nasprotujočima si stranema stopil pred mikrofone, ni premogel dobrih novic. Pogajanja se bodo nadaljevala, a sam ni nikoli pričakoval čudežev, je pristavil.

V konferenčnih dvoranah regionalnega sedeža Združenih narodov v Ženevi se je pričakovano zapletlo pri vprašanju politične tranzicije v Siriji oziroma pri oblikovanju prehodne vlade s polnimi pooblastili, v kateri po zahodnih, arabskih in opozicijskih zahtevah predsednik Bašar Al Asad ne bi smel imeti več nobene vloge. Sirska vladna delegacija je ob začetku pogovorov namreč predstavila svojo politično »deklaracijo načel«, v kateri prenos oblasti ni bil omenjen. Takšno stališče ni presenetljivo, saj so sirski pogajalci v minulih dneh že večkrat dali jasno vedeti, da predsednik Asad ne bo odstopil. »Tukaj smo, da se pogovarjamo o boju proti terorizmu, ne pa o prenosu oblasti,« je dejal namestnik zunanjega ministra Faisal Mekdad. Predstavniki SNC so deklaracijo vladne strani nemudoma zavrnili, češ da se ne dotika temeljnih vprašanj ženevske konference, torej oblikovanja dogovora o vzpostavitvi prehodne vlade v Siriji.

Zatika se tudi pri uresničitvi dogovora za Homs

Ne zapleta pa se zgolj pri političnih vprašanjih. V nedeljo dosežen dogovor o humanitarnih vprašanjih, ki je bil namenjen za krepitev zaupanja med stranema, za zdaj še ni obrodil sadov. Čeprav sta se vladna in opozicijska stran strinjali, da bodo ženske in otroci smeli zapustiti oblegano mesto Homs, vanj pa bi po »varnih koridorjih« humanitarne organizacije smele dostaviti nujno pomoč v prehrani in zdravilih, ta dogovor še ni bil uresničen. Težavo naj bi predstavljali številni ostrostrelci in potekajoči boji, ki se še morajo prekiniti. Sirski minister za informiranje Omran Al Zuabi je včeraj tudi ta dogovor iz Ženeve poskušal zrelativizirati. Ta naj ne bi bil plod pogovorov z opozicijo, temveč poprejšnjih dogovorov med sirsko vlado in mednarodnim odborom Rdečega križa pred začetkom mirovne konference. Svetovalka predsednika Asada Butaina Šaban je sicer dejala, da so se pripravljeni pogovarjati, dokler v dobro sirskega ljudstva ne najdejo rešitve, ob čemer pa je bila povsem jasna glede vrstnega reda tem pogovorov. Najprej naj bo dosežen dogovor o prekinitvi spopadov in boju proti terorizmu, nato pa bi se začel politični proces v Siriji.

Iz mednarodnega odbora Rdečega križa medtem sicer pozdravljajo pripravljenost sirske vlade za evakuacijo civilistov iz obleganega Homsa, a hkrati opozarjajo, da tamkajšnji meščani nujno potrebujejo humanitarno pomoč. O zmanjšanju intenzivnosti spopadanja na celotni sirski bojni črti, kaj šele vzpostavitev trajnega premirja, pogajalski strani v 3000 kilometrov oddaljeni Ženevi sploh še nista razpravljali.