Diplomatski odnosi med Brazilijo in Bolivijo, ki že dlje časa škripajo zaradi raznih nesoglasij in manjših incidentov, so te dni vnovič na preizkušnji. Vzrok je pobeg bolivijskega opozicijskega senatorja, 53-letnega Rogerja Pinta Moline, v Brazilijo, potem ko se je zaradi domnevnega političnega preganjanja od maja 2012 skril na brazilski ambasadi v La Pazu. Bolivijsko-brazilsko mejo je prečkal v diplomatskem vozilu brazilskega odpravnika poslov v La Pazu in v spremstvu brazilskih varnostnikov na ambasadi. Čeprav brazilski zunanji minister Antonio Patriota s podvigom Saboie ni bil seznanjen, je vseeno moral odstopiti.

Brez težav skozi vso državo

Senator bolivijske desne opozicijske stranke Convergencia Nacional, Pinto Molina, se je po 455 prebitih dneh v »majhni sobici« na brazilski ambasadi v La Pazu naveličal čakati na uradno dovoljenje za odhod v Brazilijo kot politični azilant, ki mu ga levičarska vlada predsednika Eva Moralesa ni hotela dati. Pred dnevi ob treh popolne po krajevnem času se je brazilski odpravnik poslov z dvema avtomobiloma z diplomatskimi registrskimi tablicami odpravil z ambasade, ne da bi ju pregledali bolivijski policisti, ki jih je očitno pregnal mrzel deževni dan, domnevajo lokalni mediji. V enem avtomobilu sta bila Pinto Molina in Saboia, v drugemu pa brazilski vojaki za varovanje ambasade. Odpravili so se po glavni cesti prek visoke bolivijske planote v nižino na vzhodu do mejnega prehoda Puerto Suarez, ki je od La Paza oddaljen 1500 km.

Mejo so prestopili po 22 urah potovanja in nadaljevali pot v kraj Corumba v brazilski zvezni državi Mato Grosso do Sul, od koder je Pinto Molina z zasebnim letalom prispel v glavno mesto Brasilia, kjer ga je sprejel brazilski predsednik parlamentarne komisije za zunanje zadeve Ricardo Ferraco. Na poti po Boliviji so šli mimo petih kontrolnih točk, kjer je Saboia pomahal z diplomatskimi dokumenti in tako preprečil pregled vozila in potnikov. Tako jim je uspelo prečkati tudi mejo. Pinta Molino in Saboio druži vera, Molina je pastor neke protestantske sekte, ki v Boliviji rastejo kot gobe po dežju. Globoko verni brazilski odpravnik poslov se je v medijih poskušal pokazati kot junak in je dejal, da se je o podvigu najprej posvetoval z bogom, potovanje pa si je krajšal z branjem psalmov. Predsednico Dilmo Rousseff pa je dodatno razhudil z izjavo, da se je na veleposlaništvu počutil kot »kak paznik v zaporu DOI-CODI« in s tem mislil politični zapor. Rousseffova je odgovorila, da je razlika med primeroma tako velika, kot je »med peklom in nebom«.

Za La Paz navaden kriminalec

Pobeg je v Braziliji povzročil pravcato diplomatsko zmešnjavo, ker niti Rousseffova niti minister za zunanje zadeve nista o tem nič vedela. Poleg tega se je Pinto Molina zatekel na brazilsko ambasado po obsodbi na leto dni zapora zaradi korupcije, tožilstvo pa mu očita še okoli dvajset drugih kaznivih dejanj. Med drugim preprodaje državnih zemljišč, prilaščanja javnih skladov in celo pobojev kmetov v pokrajini Pando. Bolivijska vlada zahteva izročitev Pinta Moline, brazilska predsednica pa je odstavila ministra za zunanje zadeve in odpravnika poslov poslala v La Pazu, na prisilni dopust. st