To je bil prvi odziv Leunga, potem ko je policija v nedeljo zvečer protestnike skušala razgnati tudi s solzivcem. Kot je dejal, je skupina Okupiraj Central napovedala, da bo ustavila proteste, če bodo ušli nadzoru. »Zdaj vas pozivam, da izpolnite obljube, ki ste jih dali družbi in takoj ustavite to kampanjo,« je dejal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Toda protestniki so njegove pozive že zavrnili in ga ponovno pozvali, da odstopi s položaja vodje uprave Hongkonga. »Če bo Leung Chun-ying napovedal odstop, bo to gibanje vsaj začasno ustavilo svoja dejanja in se bomo odločili, kakšni bodo nadaljnji koraki,« je povedal eden od soorganizatorjev protestov Chan Kin- man.

(Foto: Reuters)

»Borimo se za lastno prihodnost«

»V Hongkong bodo pred državnim dnevom Kitajske prišli številni pomembni ljudje, vlada pa ne bo želela, da vidijo ulice, polne protestnikov. Policija mora nekaj storiti,« je prepričan 18-letni študent. »A nas ni strah. Ostali bomo tukaj. Ravno današnji dan je najpomembnejši,« je prepričan. »Zavedam se, da me lahko aretirajo, a bom ostal do konca,« vztraja 16-letni protestnik. »Borimo se za svojo prihodnost.« Na nacionalni praznik jutri celo napovedujejo najbolj množično udeležbo protestnikov doslej, še poroča AFP.

Alex Chow, predstavnik združenja študentov, pravi, da so se začetni protesti razvili v pravo gibanje. Organizatorji so poskrbeli, da so na ulicah tudi stojnice z vodo in sadjem, krekerji, dežnimi plašči, na voljo pa so tudi brisače, šotori in plinske maske, kar nakazuje, da imajo načrt na ulicah preživeti še nekaj časa.

S pomočjo brezpilotnega letala so iz zraka posneli proteste na tleh. Posnetek si lahko ogledate tukaj:

ZDA medtem pozivajo oblasti k zadržanosti pri odzivanju na proteste, saj podpirajo splošno volilno pravico in težnje prebivalcev Hongkonga, je včeraj sporočil tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest. Položaj voditeljev Hongkonga bi imel po mnenju Bele hiše veliko več verodostojnosti, če bi lahko ljudje svobodno odločali o kandidatih za te položaje.

Prebivalci Hongkonga si želijo sami izbrati glavnega vodjo avtonomnega območja, vendar pa Peking vztraja, da bo sam izbral preverjene kandidate preko odbora za imenovanja. Ljudje pa naj potem volijo. Takšna kvazidemokracija prebivalcem Hongkonga ni všeč in so se odločili za proteste in stavke.

(Foto: Reuters)

V Pekingu zaenkrat kakega javnega odziva ni. Kitajski predsednik in vodja partije Xi Jinping je pred sredinim praznikom položil cvetje na trgu Tiananmen, protestov v Hongkongu pa ni omenjal. So pa na zunanjem ministrstvu ocenili, da so hongkonški protesti »nezakoniti« in da povsem zaupajo v mestne oblasti, da bodo "uredile zadevo", poroča AFP.