Število mrtvih zaradi stampeda, ki ga je sprožila množična panika na silvestrovo v kitajskem Šanghaju, je naraslo na 36. Poleg tega je bilo ranjenih še 47 oseb, od tega jih je 13 v smrtni nevarnosti. Tragedija se je zgodila 25 minut pred polnočjo na prenatrpanem trgu Chen-Yi.

Med smrtnimi žrtvami je 25 žensk in 11 moških v starosti od 16 do 36 let, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Paniko naj bi sprožilo metanje ponarejenega denarja, podobnega bankovcem za 100 ameriških dolarjev, z enega od nočnih klubov na množico ljudi. Številni so bankovce zamenjali za pravi denar in so si jih poskušali nagrabiti čim več, zaradi česar je nastal kaos.

Kitajski predsednik Xi Jinping je že zaukazal takojšnjo preiskavo tragedije, ob tem pa je pozval k ostrejšim varnostnim ukrepom, da se tovrstni incidenti ne bi ponovili.

Newyorčane zabavali glasbeniki

Newyorški Time Square je ob slovesu od starega leta privabil milijon ljudi. Tradicionalno se je opolnoči z neba spustila kristalna krogla, pred tem pa so množico razveseljevali številni glasbeni zvezdniki, med drugim tudi Taylor Swift. Kljub izredno nizkim temperaturam so se prvi zabave željni na trgu začeli zbirati že dopoldan.

V nemškem glavnem mestu Berlin se je pred brandenburškimi vrati zbralo več deset tisoč ljudi, ki jih je med drugim razveseljeval večminutni ognjemet. Berlinsko silvestrovanje na prostem velja za enega od največjih na svetu. Zabave željne je razveselil tudi David Hasselhoff, ki je zbranim zapel Looking for Freedom.

V francoskem glavnem mestu Pariz so na Elizejskih poljanah prvič pripravili veliki vizualni spektakel, v katerem so prikazovali pariški način življenja s poudarkom na okolju, saj bo Pariz v letošnjem letu gostil mednarodno konferenco o podnebju.

Na ulicah avstrijskega glavnega mesta Dunaj je leto 2015 pozdravilo z ognjemetom in takti valčka okoli 620.000 Dunajčanov in turistov, kar je 70.000 manj kot lani.

V Londonu prodajali vstopnice

V Veliki Britaniji so na obali Temze pripravili javna silvestrovanja, kjer je bila dovoljena tudi uporaba pirotehničnih sredstev, a je bilo letos zaradi varnosti obvezno kupiti vstopnice, s čimer so se želeli izogniti gneči minulih let. V Edinburghu so ob prihodu novega leta pripravili tradicionalne škotske ulične zabave.

V avstralskem Sydneyju si je tradicionalni ognjemet nad sydneysko opero v živo ogledalo več kot milijon ljudi. Tako domačini kot turisti so si morali prostor za ogled spektakla rezervirati že več dni vnaprej.

Kitajska prestolnica Peking je novo leto pričakal z velikim televizijskim šovom, ki je bil v znamenju kandidature Pekinga za zimske olimpijske igre 2022. Na Kitajskem sicer silvestrovega ne praznujejo, saj se bo letos njihovo novo leto po luninem koledarju začelo 19. februarja. So pa v nekdanji britanski koloniji Hongkong, ki je od leta 1997 del Kitajske, ob slovesu od starega leta pripravili ognjemet.

Hkrati s Kitajsko so v novo leto vstopili tudi na Filipinih; v glavnem mestu Manila so pripravili velik ognjemet, podobno pa je bilo tudi v Singapurju in Taipehu na Tajvanu.

Središče Moskve spremenjeno v plesišče

Z glasbo in pisanim ognjemetom nad moskovskim Kremljem je več tisoč Moskovčanov pozdravilo leto 2015. Ožje središče Moskve, Tverskaja ulica, je na silvestrsko noč postala ogromno plesišče. Na Rdečem trgu pa so zvonovi pozdravili prihod novega leta.

Na Mednarodni vesoljski postaji so astronavti novemu letu lahko nazdravili kar 16-krat. Z hitrostjo osem kilometrov na sekundo je namreč ISS na silvestrovo skupno prečkala 16 časovnih pasov.

Med zadnjimi, ki so slovesno pričakali leto 2015, so bili npr. tisti v Braziliji, Argentini ter na Kubi. Kot zadnji so novo leto pričakali prebivalci Havajev. Ti so Srečno novo leto lahko vzkliknili ob 11. uri po srednjeevropskem času. Številni domačini in turisti so na plaži Waikiki lahko opazovali velik ognjemet, ki ga je plačala lokalna hotelska veriga. Manjše ognjemete so pripravili tudi v drugih krajih otočja v Tihem oceanu, ki je od Kalifornije oddaljeno okoli 4000 kilometrov.