»Če s prizadevanji za izkoreninjenje otroškega dela v bližnji prihodnosti mislimo resno, moramo korake v to smer na vseh ravneh precej pospešiti,« poudarja generalni direktor ILO Guy Ryder. »168 milijonov dobrih razlogov je za to,« je dodal.

Revščina med glavnimi vzroki, ki otroke sili k delu

Socialna zaščita otrok in njihovih družin je ključni del odgovora na vprašanje, kako zmanjšati obseg otroškega dela, poudarjajo v ILO. Po njihovih navedbah lahko pomaga pri tem, da vsi otroci dobijo enake možnosti za razvoj svojih potencialov, da živijo zdravo in srečno.

Revščina je med glavnimi vzroki, ki otroke sili k delu. Sistem socialne zaščite pa revnim družinam nudi podporo in jim pomaga v težkih trenutkih. Med instrumenti socialne zaščite, ki so najbolj učinkoviti v boju proti otroškemu delu, so prejemki, ki zagotavljajo dostop do izobraževanja in zdravstvenih storitev, javni programi zaposlovanja za odrasle in sistem zdravstvenega varstva, ki bolnemu odraslemu nudi podporo in otroku zato zaradi njegove bolezni ni treba delati.

V Sloveniji se je vprašanje dela mladoletnikov nedavno zastavilo med pripravljanjem zakona o začasnem in občasnem delu dijakov in študentov, ki je sicer ostal pri socialnem usklajevanju. Konfederacija sindikatov 90 Slovenije je namreč opozorila, da mladoletni dijaki v okviru dijaškega dela zdaj velikokrat opravljajo tudi nočno delo, kar ni zakonito.

V svetu dela 168 milijonov otrok

Delo mladoletnih otrok, kamor sodi tudi delo mladoletnih dijakov preko napotnice, je treba po mnenju konfederacije kar najbolj zaostriti. Mladoletni dijaki bi po predlogu konfederacije lahko opravljali delo preko napotnice le v času počitnic, saj imajo v času pouka šolske obveznosti. V času pouka pa bi lahko opravljali dijaško prakso, torej delo, ki je v skladu z učnim programom.

V svetu po zadnjih podatkih ILO iz leta 2013 dela 168 milijonov otrok, kar je sicer 78 milijonov manj kot leta 2000. Zmanjšalo se je tudi število otrok, ki opravljajo nevarna dela. S 171 milijonov v letu 2000 je padlo na 85 milijonov. Največ oz. 78 milijonov otrok dela v azijskih in pacifiških državah.

V svetu največ oz. 98 milijonov otrok dela v kmetijstvu. Delo deklic se je od leta 2000 zmanjšalo za 40 odstotkov, delo dečkov pa za 25 odstotkov.