Ideološki zavezniki v regiji, med katerimi vodi Kuba, so izrazili žalost ob smrti Chaveza, ki je umrl v torek po boju z rakom.

Kubanska televizija je prekinila program in v živo prenašala obvestilo venezuelskega podpredsednika Nicolasa Madura o njegovi smrti. Vlada v Havani je razglasila tridnevno žalovanje in v izjavi na televiziji izpostavila, da je kot sin stal ob strani kubanskemu voditelju Fidelu Castru. Chaveza so v Havani označili kot "resničnega sina" revolucionarja Fidela Castra.

Ob Kubi so tridnevno žalovanje razglasili tudi v Ekvadorju in Argentini, številni državniki pa so napovedali prihod v Venezuelo, da bi se poklonili Chavezu, ki je bil nosilec protiimperialistične levice v Latinski Ameriki.

Rousseff: Chavez je bil prijatelj Brazilije

Brazilska predsednica Dilma Rousseff je Chaveza označila za velikega Latinoameričana in prijatelja Brazilije. "Mnogokrat se brazilska vlada ni strinjala s politiko Huga Chaveza, vendar se mu danes poklanjamo kot velikemu voditelju, predvsem pa velikemu prijatelju Brazilije," je dejala.

Socialistični predsednik Bolivije Evo Morales, ki se je pri političnih prioritetah in slogu vodenja zgledoval pri Chavezu, je izrazil "skrušenost" ob smrti prijatelja in napovedal skorajšnji odhod v Venezuelo.

Drugi tesen zaveznik Chaveza, predsednik Ekvadorja Rafael Correa, je smrt Chaveza označil kot "nepopravljivo izgubo" za Latinsko Ameriko.

Vodja Nikaragve Daniel Ortega, ki je odvisna od pomoči z nafto bogate Venezuele, je zagotovil, da bo še naprej vodil Chavezove bitke.

»Vedno boš z nami, comandante«

Podpredsednik Argentine Amado Boudou je na Twitterju zapisal, da žaluje vsa Latinska Amerika. "Eden najboljših nas je zapustil: vedno boš z nami, comandante," je dodal. Predsednica Cristina Kirchner bo odpotovala v Caracas.

Kolumbijski predsednik Juan Manuel Santos je prav tako dejal, da pomeni smrt Chaveza "veliko izgubo za Venezuelo in regijo, za Kolumbijo in njega osebno".

Levičar in tesen Chavezov prijatelj, urugvajski predsednik Jose Mujica je izrazil globoko žalost in poudaril, da ima bolečina povsem novo dimenzijo, ko umre človek, ki se je boril v prvih vrstah in je bil eden najbolj velikodušnih voditeljev.

Celo predsednik Čila Sebastian Pinera, konservativni milijarder, je Chaveza označil za voditelja, ki je bil globoko zavezan integraciji Latinske Amerike.

Predsednik Mehike Enrique Pena Nieto pa je izrazil globoko obžalovanje.

Previden odziv Obame

Ameriški predsednik Barack Obama, pogosto tarča Chavezovih kritik, je bil v svojem odzivu previden. Venezuelskemu narodu je zagotovil podporo ZDA, Chavezovo smrt pa označil kot "čas izzivov". Obama je v suhoparnem sporočilu za javnost omenil, da ZDA potrjujejo podporo venezuelskemu ljudstvu in interes za konstruktivne odnose z vlado. "Ko Venezuela začenja novo poglavje v svoji zgodovini, ostajajo ZDA zavezane politikam, ki promovirajo demokratična načela, vladavino prava in spoštovanje človekovih pravic," je dodal.

Tik pred Chavezovo smrtjo je Maduro sicer v ponedeljek izgnal dva ameriška vojaška atašeja ter sovražnike Venezuele obtožil za Chavezovo bolezen. ZDA so te očitke nemudoma zavrnile kot "absurdne".

Republikanska kongresnica Ileana Ros-Lehtinen s Floride, kjer je močna izseljenska venezuelska skupnost, je sporočila, da je Chavezova smrt priložnost za demokracijo v Venezueli.

Nekdanji predsednik ZDA Jimmy Carter pa je poudaril, da "se bomo Chaveza spomnili po odločnem zavzemanju za avtonomijo in neodvisnost vlad Latinske Amerike". "Čeprav se nismo vedno strinjali z metodami njegove vlade, pa nismo nikoli dvomili v njegovo zavezanost k izboljšanju življenj milijonov sodržavljanov," je dodal.

Putin: Bil je neobičajen in močan mož

Predsednik Rusije Vladimir Putin je ob izrazu sožalja Chaveza označil za izjemnega voditelja. "Bil je neobičajen in močan mož, ki je gledal v prihodnost in si vedno zastavljal najvišje cilje," je zapisal v žalnem telegramu. Zahvalil se mu je, ker je postavil trdne temelje odnosom med državama.

Kitajska, s katero je v prizadevanjih za zmanjšanje vpliva ZDA Chavez skušal razviti tesen odnos, ga je označila kot "velikega prijatelja kitajskega ljudstva" in obljubila, da bosta državi ohranili tesne odnose. Predsednik Hu Jintao in skorajšnji novi voditelj Xi Jinping sta poslala osebni sožalni brzojavki v Caracas, so sporočili s kitajskega zunanjega ministrstva.

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon se je poklonil delu Chaveza za revne v Venezueli in njegovi podpori mirovnemu procesu v Kolumbiji. "Nagovoril je izzive in težnje najbolj ranljivih Venezuelcev," je poudaril.

EU upa na poglobitev odnosov z Venezuelo

Predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso sta ob smrti Chaveza v skupni izjavi izrazila sožalje prebivalcem in vladi Venezuele. Izpostavila sta, da Venezuela izstopa zaradi svojega družbenega razvoja in prispevka k regionalni integraciji Latinske Amerike. Izrazila sta upanje v poglobitev odnosov med EU in Venezuelo.

Predsednik Francije Francois Hollande je izpostavil Chavezovo odločenost, da se bori za pravico. Ocenil je, da je globoko zaznamoval zgodovino Venezuele.

Britanski zunanji minister William Hague je izrazil žalost in poudaril, da je Chavez pustil trajen vtis na prebivalce Venezuele.

Nemški zunanji minister Guido Westerwelle upa, da bo lahko Venezuela vstopila v novo obdobje, saj ima velik potencial, "demokracija in svoboda pa sta pravi poti za uresničitev tega potenciala".

Human Rights Watch izpostavila nespoštovanje človekovih pravic

Mednarodna organizacija za človekove pravice Human Rights Watch je po drugi strani izpostavila Chavezovo koncentracijo oblasti in nespoštovanje človekovih pravic od nastopa leta 1999. "Do drugega mandata je imela vlada proste roke, da zastrašuje, cenzurira in sodi Venezuelcem, ki so kritizirali predsednika ali kljubovali njegovi politični agendi", so poudarili. Obtožili so ga še, da je napadel neodvisnost pravosodja in medijev ter imel tesne odnose z režimi, ki kršijo človekove pravice - Iranom, Sirijo in bivšim libijskim režimom.

Ahmadinedžad se je poklonil mučeniku

Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad se je medtem poklonil "mučeniku, ki je umrl za sumljivo boleznijo" in dal življenje za dvig svoje države in svobodo svojega naroda. Poklonil se mu je tudi kot človeku, ki je služil Venezuelcem in branil človeške in revolucionarne vrednote. Ahmadinedžad je tako podprl trditve Caracasa nekaj dni pred smrtjo Chaveza, da naj bi ga z rakom okužili sovražniki.

Žalost ob smrti Chaveza sta med drugim izrazila tudi ameriški režiser in dolgoletni Chavezov podpornik Oliver Stone ter igralec, režiser in aktivist Sean Penn. Ta je dejal, da so revni v svetu izgubili svojega "prvaka", on prijatelja, Amerika pa prijatelja, za katerega ni vedela, da ga ima. Stone je izpostavil, da žaluje za velikim junakom večine Venezuelcev in tistih, ki se v svetu borijo za svoje mesto.