»V zadnjih dneh smo priča postopnemu slabšanju delovanja vitalnih organov Ariela Šarona, ki so ključni za njegovo preživetje,« je medijem povedal direktor bolnišnice Zeev Rotštajn. Odpovedujejo mu ledvice in več drugih organov, navajajo tuje tiskovne agencije.

Zelo resno poslabšanje, stanje je kritično

Rotštajn je dejal tudi, da je Šaronovo stanje kritično in poslabšanje zelo resno. Pri tem ni mogel oceniti, koliko časa ima Šaron še na voljo, je pa povedal, da je med najbolj vzdržljivimi in močnimi ljudmi.

Zdravniki in Šaronova sinova Gilad in Omri so se posvetovali, kako 85-letnika zdraviti v prihodnje, po poročanju izraelskega radia pa naj bi se nagibali k pasivnemu zdravljenju »brez večjih posegov«. Tudi direktor telavivske bolnišnice je dejal, da gre sedaj večinoma za vzdrževalno in podporno zdravljenje.

Eden najbolj kontroverznih izraelskih politikov

Šarona je 4. januarja 2006 sredi kampanje pred volitvami, na katerih se je pričakovalo njegov vnovičen vzpon na premierski stolček, zadela možganska kap. Odtlej je v komi, od maja 2006 v telavivski bolnišnici Tel Hašomer.

Šaron, nekdanji general, velja za enega najbolj kontroverznih izraelskih politikov. Predsednik izraelske vlade je bil med letoma 2001 in 2006. Po dolgoletnem članstvu v desno usmerjeni stranki Likud je novembra 2005 ustanovil sredinsko stranko Kadima in takrat povzročil pretres na izraelski politični sceni.

Sprožil drugo palestinsko vstajo

Čeprav je veljal za nepopustljivega politika vojaškega kova, ki je leta 2000 z obiskom na Tempeljskem griču v Jeruzalemu sprožil drugo palestinsko vstajo, je leta 2005 z umikom z območja Gaze kot prvi izraelski voditelj izpraznil del zasedenih palestinskih ozemelj. To je bilo še toliko bolj presenetljivo, ker je v preteklosti veljal za enega izmed pionirjev judovskega naseljevanja na palestinskih ozemljih.