Prekinitev del po pogovorih z ZDA in EU

Srbi sicer za prekinitev del niso navedli političnih razlogov, dejali so le, da ne morejo izpolniti svojega dela projekta po tem, ko so z deli prekinili v Bolgariji. Srbi bodo zdaj čakali, dokler Bolgarija ne zaključi pogajanj ali dokler Rusija ne spremeni poti plinovoda.

Bolgarija je sicer nepričakovano prekinila oziroma zamrznila dela v nedeljo, in sicer po pogovoru z ZDA in EU. »Bolgarija je središče. Dokler ne bo zaključila pogajanj z Brusljem in Evropsko unijo, je projekt ustavljen. Ali dokler Rusija ne spremeni trase plinovoda. Kakor koli, tako prvi kot drugi scenarij pomeni zamudo z gradnjo v naši državi,“ je dejala Mihajlovićeva. Po ozemlju Srbije naj bi sicer potekalo 422 kilometrov plinovoda.

Izognili bi se politično nestabilni Ukrajini

Ruski Gazprom je dokončanje 45 milijard dolarjev vrednega projekta načrtoval za leto 2018. Tako bi Evropi zagotovil 64 milijard kubičnih metrov plina in se z Južnim tokom izognil politično nestabilni Ukrajini kot tranzitni državi.

Načrtovani projekt naj bi Evropo oskrboval s 15 odstotki potreb po plinu, objekte pa bi morali zgraditi v Bolgariji, Srbiji in Sloveniji, ki so glede tega že podpisale sporazume z Gazpromom.

Južni tok se že tako sooča s številnimi ovirami, zdaj pa se je zapletlo še zaradi poslabšanja odnosov med EU in Rusijo zaradi Ukrajine. Več podrobnosti o zadevi bo znano še danes, saj se Rusija in EU sestajata v Bruslju, kjer razpravljata o energetskih dolgovih Ukrajine.