Srbske oblasti so v središču Preševa, na jugu Srbije odstranile sporni spomenik, ki je bil posvečen albanskim upornikom, ubitim med nemiri v letih 2000 in 2001.

Največ pozornosti je vzbudil protest, ki je v nedeljo zvečer potekal v središču Đakovice na jugozahodu Kosova. Del protestnikov je namreč skušal vdreti v tamkajšnji srbski pravoslavni samostan, a so jim policisti, ki so jim na pomoč priskočili pripadniki Natove misije Kfor, to uspeli preprečiti.

Kot pisanje kosovskega časnika Koha Ditore povzema srbska tiskovna agencija Tanjug, so protest organizirali preko Facebooka, in sicer v imenu Albanske nacionalne armade (Ana). Že v pozivu so organizatorji navedli, da je treba uničiti pravoslavno cerkev v Đakovici in "Srbe zadeti tam, kjer jih najbolj boli".

V večinsko srbskem, severnem delu Kosovske Mitrovice je medtem proti občinski zgradbi v nedeljo zvečer poletelo nekaj zažigalnih bomb, ki pa niso povzročile škode. Občinske oblasti so sicer danes kritizirale pripadnike Kforja, ker naj bi se, ko so se ljudje začeli zbirati pred občinsko zgradbo, ki je bila že večkrat tarča napadov, umaknili in niso naredili nič.

Kot reakcijo na odstranitev spomenika v Preševu je večina ocenila tudi oskrunitev srbskih grobov v vasi Klokot na jugovzhodu Kosova. Neznanci so namreč na tamkajšnjem pravoslavnem pokopališču prevrnili 27 nagrobnikov, piše Tanjug.

Beograjska tiskovna agencija Beta poleg tega piše, da so bila v nedeljo zvečer in ponoči tarča manjših napadov še tri pravoslavna pokopališča na Kosovu, in sicer v vaseh Prilužje, Miloševo in Plemetina.

Kosovsko gibanje Samoopredelitev je državljane Kosova pozvalo k miru. Kot je poudarilo, je treba po odstranitvi spomenika v Preševu okrepiti pritisk na kosovsko vlado, pa tudi na vlado v Tirani, naj bolje zaščitita Albance na jugu Srbije, ne pa se zatekati k maščevanju, saj to "ne bo izboljšalo položaja Albancev v Preševu in bo le poslabšalo položaj Kosova".

Dačić je medtem danes kljub protestom ostal neomajen. Podobno kot že v nedeljo je vztrajal, da je srbska država pri odstranitvi spomenika delovala v skladu z zakonom in da ni prav nobenega razloga za proteste in nerede. Poudaril je, da se s teroristi in tistimi, ki terorizem poveličujejo, ne bodo pogajali.

Izjave politikov v Albaniji in na Kosovu, da bodo ob pomoči mednarodne skupnosti nadaljevali boj za pravice Albancev na jugu Srbije, je Dačić zavrnil in ponovil, da je spomenik povsem notranje vprašanje Srbije.

Sporni spomenik pred občino v Preševu so lani jeseni postavili v spomin na 27 albanskih upornikov, pripadnikov t. i. Osvobodilne vojske Preševa, Bujanovca in Medveđe, ki so jih v nemirih na jugu Srbije v letih 2000-2001 ubili Srbi.

Srbske oblasti so zahtevale odstranitev spomenika, lokalni Albanci pa so temu odločno nasprotovali. Oblasti v Albaniji in na Kosovu so pozvali k internacionalizaciji spora. Spor naj bi nato po poročanju medijev dejansko pomagali reševati predstavniki EU, Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) in ZDA.

Za danes je napovedan tudi protest Albancev v samem Preševu.