»Nočna policijska akcija je pokazala, da Janukovič ni pripravljen na nikakršen kompromis,« je dogodke v noči na sredo v Kijevu včeraj komentiral Vitalij Kličko, vodja opozicijske stranke Udar, ki se je postavila na čelo proevropskega ukrajinskega protestnega gibanja, ki je zasedlo Trg neodvisnosti, mestno hišo in še nekatere javne zgradbe v glavnem mestu. Dodal je, da so načrtovali pogovore s predsednikom države, da pa ta očitno »razume samo jezik sile, ki jo uporablja proti demonstrantom«.

Posebne policijske enote so ponoči z več strani prodirale proti omenjenemu trgu in mestni hiši ter z buldožerji odstranjevale postavljene ovire, nato pa so se zapletle v klinč s protestniki ter sporadične spopade, ki so terjali nekaj ranjenih na obeh straneh. Na stotine v črno oblečenih policistov z zaščitnimi čeladami in visokimi kovinskimi ščiti očitno ni imelo ukaza o uporabi skrajne sile, zato so se zjutraj umaknili ter razen nekaj začasno očiščenih ulic trg in zasedene javne zgradbe prepustili demonstrantom, ki še naprej množično vztrajajo v mrazu, zahtevajo odstop predsednika Viktorja Janukoviča in vlade ter podpis pridružitvenega sporazuma z Evropsko unijo. Notranje ministrstvo je nočno akcijo posebnih enot opravičevalo z odprtjem prometne žile prek osrednjega trga, da ne posega po skrajnih sredstvih, pa dokazovalo s tem, da so imeli policisti poleg zaščitnih sredstev samo gumijevke. Protestniki so se jim tako uprli s palicami, pred mestno hišo pa tudi z improviziranim »vodnim topom« s priročno gasilsko cevjo.

Nič več nasilja na Trgu neodvisnosti

Policijska akcija je dosegla nasproten učinek, saj se je protestno gibanje včeraj znova okrepilo s tisoče novimi demonstranti, ki so se zlili na Trg neodvisnosti. Pozivom policiji, naj se izogne prelivanju krvi, so se poleg opozicijskih politikov pridružili tudi duhovniki in znana imena ukrajinske estrade, ki so podprla protestnike.

K miru je pozval tudi notranji minister Vitalij Zaharčenko, ki je obljubil, da trga ne bodo na silo izpraznili, a zagrozil z uporabo ostrejših ukrepov proti provokatorjem, ne da bi preciziral, koga ima v mislih. »Nihče ne bo omejeval vaše pravice, da mirno protestirate, ne morete pa ignorirati pravic drugih državljanov,« je sporočil demonstrantom. Umik policije so protestniki, ki so se ji pred tem uprli tudi z molitvijo in zvonjenjem zvonov v kijevski katedrali, kot v časih nevarnosti že pred stoletji, navdušeno pozdravili. »Vidimo, da resnica obstaja, da se je vredno zanjo boriti. To je majhna zmaga, a vodi k velikim,« je svoje videnje obrambe trga opisal protestnik Sergej Čorni.

Nočno posredovanje policije je včeraj obsodila visoka zunanjepolitična predstavnica Evropske unije Catherine Ashton, ki je bila dva dni v Kijevu in se je v torek tri ure pogovarjala z Janukovičem, srečala pa se je tudi z opozicijskimi voditelji in predstavniki civilne družbe. »Nasilje ne sme biti odgovor na mirne demonstracije,« je dejala v pozivu vsem stranem k mirnemu reševanju politične krize ter dodala: »Navdušena pa sem nad miroljubno in pogumno naravo protestov v podporo evropskim aspiracijam.« Z Janukovičem se je včeraj dobri dve uri pogovarjala tudi pomočnica ameriškega zunanjega ministra Victoria Nuland, ki je zatem izrazila prepričanje, da je Ukrajina sposobna ostati na svoji evropski poti in da jo lahko po njej vodi sedanji predsednik. »Sem mu pa (Janukoviču) jasno povedala, da je bilo nočno dogajanje absolutno nedopustno v kateri koli evropski in demokratični državi,« je dodala in hkrati pogovore z ukrajinskim predsednikom ocenila za trde, a stvarne.

Ob robu protestov se je včeraj oglasil ukrajinski premier Mikola Azarov in po vladni seji dejal, da Ukrajina želi od Evropske unije pomoč v višini 20 milijard evrov v zameno za podpis pridružitvenega sporazuma. Po njegovem mnenju evropski funkcionarji samo opazujejo, kaj se dogaja s protesti, namesto da bi pohiteli s projekti, ki bi razvojno okrepili državo.