Energetski načrt jedrsko energijo opisuje kot pomemben vir energije z nizkimi obratovalnimi stroški, ki lahko nepretrgoma proizvaja elektriko.

Želijo povečati načrtovano rabo obnovljivih virov energije

Vlada v načrtu še ni natančno določila deležev posameznih energetskih virov, so pa potrdili, da si želijo povečati načrtovano rabo obnovljivih virov energije. Do sedaj so načrtovali, da bi obnovljivi viri energije do leta 2030 predstavljali 20-odstotni delež.

Potrditev energetske politike je sledila odločitvi o ponovnem zagonu jedrskih reaktorjev v državi. Japonska ima namreč 48 potencialno delujočih komercialnih jedrskih reaktorjev, ki pa so jih zaustavili po katastrofi v Fukušimi.

Kot da ne bi doživeli najhujše jedrske nesreče v svoji zgodovini

Po poročanju lokalnih medijev, ki jih navaja dpa, naj bi družba Kyushu Electric Power dobila varnostno potrdilo za svojo jedrsko elektrarno na otoku Kjušu. Družba bo predvidoma lahko ponovno zagnala dva jedrska reaktorja v elektrarni, ki stoji okoli 1100 kilometrov jugozahodno od Tokija.

Na odločitev vlade o ponovni rabi jedrske energije so se odzvali okoljevarstveniki. Predstavniki japonske veje organizacije Friends of the Earth so izrazili obžalovanje, da je vlada energetski koncept sprejela »kot da Japonska ne bi doživela najhujše jedrske nesreče v svoji zgodovini«.

Ignoriranje javnega mnenja

V okoljevarstveni skupini so ob tem spomnili, da je leta 2012 velika večina prebivalstva odločitev za postopno ukinitev rabe jedrske energije. Prepričani so, da Abejeva vlada ignorira javno mnenje.

Japonsko je 11. marca 2011 stresel katastrofalen potres, ki mu je sledil uničujoči cunami. Potres in cunami sta povzročila najhujšo jedrsko nesrečo po tisti v Černobilu leta 1986. V elektrarni v Fukušimi, ki je bila s 4,7 gigavata moči ena največjih nukleark na Japonskem in svetu, je prišlo do taljenja gorivnih palic.