"ZDA so zavezane obrambi Japonske," je dejal Kerry po pogovorih z japonskim kolegom Fumiom Kišido. Kerry bo v Tokiu ostal do ponedeljka, ko se bo sestal tudi z japonskim premierom Šinzom Abejem, poročajo tuje tiskovne agencije.

Severna Koreja je sicer v petek zagrozila, da se bo vsak japonski poskus sestreliti severnokorejsko raketo "končal v jedrskih plamenih". "Če bo Japonska storila najmanjši korak, jo bo iskra vojne zadela prvo," so še sporočili v Pjongjangu.

Številni domnevajo, da bi utegnila Severna Koreja nov raketni poskus izvesti v ponedeljek, na obletnico rojstva ustanovitelja države Kim Il Sunga.

Kerry že obiskal edino zaveznico Pjongjanga

Kerry je bil v petek v Južni Koreji, v soboto pa v Pekingu, kjer je kitajske voditelje opozoril, da sta v primeru Severne Koreje v igri globalna in regionalna varnost. Zavzel se je za sodelovanje ZDA in Kitajske, da bi zmanjšali napetosti v regiji.

Kitajska je edina zaveznica Pjongjanga in velja za edino državo, ki bi lahko vplivala na severnokorejski režim. Severni Koreji naj bi namreč zagotavljala 90 odstotkov vse uvožene energije in 80 odstotkov blaga iz uvoza kot tudi 45 odstotkov vse hrane.

A analitiki opozarjajo, da v Pekingu sicer pozivajo k zmanjšanju napetosti, vendar odnosov s Pjongjangom ne želijo preveč zaostriti. Bojijo se namreč padca režima, saj bi v tem primeru utegnilo priti do vala beguncev in združitve Korej.

Pjongjang zavrnil pozive Seula k dialogu

Kot piše francoska tiskovna agencija AFP, je Južna Koreja svojo severno sosedo pozvala k pogovorom minuli četrtek, a je Pjongjang ponudbo zavrnil z navedbo, da gre za »nesmiselno gesto juga, ki si prizadeva za skrivanje svojih pravih namer - vdora v Severno Korejo«. Z začetkom tedna je Pjongjang napovedal tudi umik svojih 53.000 delavcev in prekinitev poslovanja v Kaesongu.

V okviru ločenih sestankov z ameriškim državnim sekretarjem Johnom Kerryjem in generalnim sekretarjem zveze Nato Andersom Fogh Rasmussenom, ki sta konec tedna obiskala Seul, je južnokorejska predsednica Park Geun Hye izrazila pripravljenost na pogovor s Pjongjangom in na »aktiviranje postopka gradnje zaupanja«.

Tak dialog bi bil brez pomena

Tiskovni predstavnik severnokorejskega odbora za mirno ponovno združitev Korej pa je danes med drugim pojasnil, da oviro za dialog predstavljajo skupne vojaške vaje Južne Koreje in njene zaveznice ZDA ter zahteve, da Severna Koreja opusti svoje jedrske ambicije. »Je v teh okoliščinah mogoče začeti dialog? Tak dialog bi bil brez pomena,« se pri povzemanju izjav tiskovnega predstavnika nemška tiskovna agencija dpa sklicuje na južnokorejsko tiskovno agencijo Yonhap.

Kaesong sicer predstavlja glavni dejavnik stabilnosti in zadnji simbol gospodarskega sodelovanja med državama ter je obenem tudi pomemben vir prihodka za Severno Korejo. Do zdaj nobena stran ni dovolila, da bi minule krize vplivale na industrijski kompleks, zgrajen leta 2004, a na polotoku se vojaška napetost stopnjuje, odkar je Severna Koreja decembra lani opravila poskusno izstrelitev, februarja pa jedrski poskus.

Pjongjang objavil simulacijo severnokorejskega napada na ZDA

Severna Koreja je v soboto objavila posnetek, ki prikazuje jedrske napade na ZDA. Tarče so štiri – prestolnica Washington, Kalifornija, Havaji in po besedah govornika Colorado Springs, čeprav je na videu videti, da je to pravzaprav Arkansas.

Ameriške oblasti so jasno povedale, da ne verjamejo, da bi lahko severnokorejske rakete dosegle ZDA. Posnetek je bil v soboto objavljen na spletni strani severnokorejske vlade, pa tudi na portalu Youtube, poroča USA Today.

V njem vsaka ameriška tarča na zemljevidu eksplodira v ognjeno kroglo, ko jo zadenejo rakete. Napad na Colorado Springs je najverjetneje posledica dejstva, da je v bližini lociran Norad (severnoameriško zračno-vesoljsko obrambno poveljstvo), pa tudi ameriška akademija za vojaške pilote. Vendar je glede na zemljevid v posnetku mesto napada pravzaprav jug Arkansasa oz. Sever Louisiane.

Posnetek, ki si ga je na youtubu ogledalo že blizu 400 tisoč ljudi, je značilen primer severnokorejske propagande.