Že kmalu po razkritjih obsežnega vohunskega programa NSA so se med zaskrbljenimi po svetu pojavile zamisli, da bi morali občutljive podatke ponovno zapisovati brez pomoči računalnikov in pametnih naprav. Po seriji incidentov med ameriškimi obveščevalci in Nemčijo so se za zamisel zagreli tudi nekateri nemški politiki.

Pobuda je prišla s poslanskih vrst vladajočega konservativnega zavezništva CDU/CSU oziroma s strani vodje parlamentarne komisije o aktivnostih NSA v Nemčiji Paricka Sensburga. Slednji je za nemški Die Welt povedal, da komisija v izbor varnih alternativ ni vključila niti elektronskih pisalnih strojev, za katere očitno menijo, da že ponujajo preveč priložnosti za krajo podatkov.

Pred Nemci so se za podoben ukrep že lani odločili Rusi, ki so naročili dvajset posebnih pisalnih strojev nemškega podjetja Triumph Adler, ki omogočajo sledljivost vira zapisa. Po pisanju Die Welt se je skrb za varnost podatkov v Nemčiji po zadnjih razkritjih tudi sicer močno povečala, velik del skrbi pa je izzval škandal, ko se je razkrilo, da je NSA prisluškovala pametnemu telefonu kanclerke Angele Merkel. Pri Die Welt pišejo tudi, da se je uporaba telefonov za pogovore v nemški vladi močno zmanjšala, vse bolj v modi pa postajajo pogovori v živo.