Slovenski poslanci iz EPP zaskrbljeni zaradi povabila Bratuškovi

Kot so zapisali, se Slovenci "še dobro spominjajo nekaterih njenih evroskeptičnih dejanj in stališč", zato je odločitev Junckerja, da jo kot edino kandidatko povabi na pogovor za komisarsko mesto "spodbudila vsesplošno začudenje in neodobravanje slovenske javnosti".

Njeni argumenti, da je kot predsednica vlade zaslužna za to, da je Slovenija na poti gospodarskega okrevanja, so po njihovem mnenju neutemeljeni. Kot trdijo, so razmere ravno nasprotne; Slovenija je kljub šibki gospodarski rasti, ki temelji predvsem na krepitvi tujih trgov, v izjemno težkem položaju.

Ekonomska politika, ki jo je vodila Bratuškova, je Slovenijo odpeljala še dlje od izhoda iz krize in je v popolnem nasprotju s smernicami, ki jih zagovarja EPP, nadaljujejo slovenski poslanci iz te politične skupine. "Ob vseh ostalih argumentih ter okoliščinah, ki so vodile do tega, da je gospa Bratušek sploh postala kandidatka za komisarski položaj, se nam ta zdi ključnega pomena. Ravno takšno politiko je tudi Juncker osebno večkrat kritiziral," so poudarili.

Po njihovem mnenju bi moral bodoči predsednik vlade Miro Cerar na prvi seji nove vlade izbrati drugo kandidatko ali kandidata za slovenskega komisarja, ki bo užival podporo Slovencev.

Kandidate pozval, naj odstopijo od kandidature

Evropski poslanec Lojze Peterle (EPP/NSi) je danes kandidate s seznama za evropskega komisarja, na katerem so premierka v odhodu Alenka Bratušek, evropska poslanka Tanja Fajon in zunanji minister Karl Erjavec, pozval, naj odstopijo od kandidature.

Peterle je prepričan, da bi morala biti komisarska kandidatura izraz nacionalnega interesa in slediti načelu proporcionalnosti. Delo komisarja Janeza Potočnika ocenjuje v glavnem pozitivno, vendar bi bilo spodobno, da bi po dveh mandatih liberalcev prišla na vrsto pomladna stran, ki je tudi zmagala na majskih volitvah v Evropski parlament.

Glede na etična in moralna izhodišča mandatarja Mira Cerarja bi Peterle od njega pričakoval, da bi z neprimerno večjo demokratično legitimnostjo kot "samokandidirana" premierka v odhodu zahteval upoštevanje njegovega predloga in da bi predlagal vsaj enega kandidata s pomladne strani. Vse drugo po njegovem vodi v nove probleme zaupanja v slovensko in evropsko politiko, doma in v Evropskem parlamentu.

Peterle v sporočilu za javnost predlaga, naj dosedanji kandidati v dobro Slovenije in EU odstopijo, naj o kandidaturi oz. kandidaturah zavzame stališče odbor DZ za zadeve EU in naj vlada po izvolitvi konča postopek predlaganja.