Ameriški predsednik Barack Obama bo vodenje obrambnega ministrstva zaupal novemu človeku. Včeraj je sporočil, da šef Pentagona Chuck Hagel odstopa s položaja, domnevno tudi zaradi notranjih nesoglasij o strategiji boja proti Islamski državi. Hagel, edini republikanec v Obamovi vladi, je položaj zasedel februarja lani s tremi glavnimi cilji: da nadzoruje dokončni vojaški umik iz Afganistana, čim bolj gladko spelje napovedano krčenje obrambnega proračuna ter spremeni težišče obrambnega ministrstva na azijski kontinent. Potem pa so se njegove naloge naglo spremenile, ko so bile Združene države nenadoma soočene s fenomenom skrajne Islamske države, ki je zasedla znatne dele Iraka in Sirije, začela obglavljati ameriške državljane in ameriško vojsko znova potegnila v območje, od koder se je Obama med svojim predsedovanjem umikal.

Obamo opozarjal na Al Asada

Obama je bil tarča precej glasnih kritik, da v bistvu nima jasne strategije in vizije, kako Islamsko državo poraziti in kaj storiti v zvezi s širšim območjem. Jeseni je v javnost prišel interni dokument ameriške vlade, v katerem je Hagel opozarjal, da Obamova ekipa ne zna jasno definirati svojih namer do sirskega predsednika Bašarja Al Asada.

Potem je tu še en dejavnik, namreč hud poraz demokratov na kongresnih volitvah v začetku tega meseca. Pričakovati je bilo, da bo prišlo do zamenjav v Obamovi ekipi in zunanja politika, v katero je Pentagon pač zelo vpleten, naj bi dobila še več poudarka v zadnjih dveh letih Obamovega predsedovanja. Na neki način je šel Obama v tej zgodbi po stopinjah svojega predhodnika Georgea Busha: ko so republikanci leta 2006 utrpeli poraz na kongresnih volitvah, je za zadnji dve leti predsedovanja najprej zamenjal obrambnega ministra Donalda Rumsfelda s pojasnilom, da potrebuje sveže ideje o tem, kako naprej v Iraku. Razlika je bila ta, da je bil Rumsfeld po šestih letih vodenja Pentagona eden najbolj izpostavljenih in tudi kritiziranih članov Busheve vlade, medtem ko se je Hagel v slabih dveh letih ministrovanja držal bolj v ozadju in prepuščal vlogo pred kamerami drugim.

O tem, ali je Hagel odstopil prostovoljno ali pa je odhod zahteval Obama, je bilo v ameriškem tisku veliko ugibanj. Formalno pa je Hagel seveda odstopil in ni bil odslovljen – to pač zahteva politična kultura Washingtona.

Minirali so ga republikanci

Hagel je imel že od začetka nekaj težav, saj so ga »njegovi« republikanci minirali v senatu, ko ga je Obama predlagal za položaj. Imel je pač politično kartoteko, v kateri piše, da je leta 2007 kot senator glasoval proti Bushevemu povečanju števila vojakov v Iraku, da je bil nasploh vse bolj kritičen do Busha in da je v predsedniški tekmi leta 2008 podprl Obamo in ne republikanca Johna McCaina.

Kdo bo Hagla nasledil, še ni znano. Omenja se nekaj visokih predstavnikov Pentagona, ki so bili v igri že leta 2013, pa je potem na položaj prišel Hagel. Ta bo delo opravljal do imenovanja novega ministra, ki bo moral dobiti potrditev tudi v senatu.