Včeraj sta se v Berlinu francoski finančni minister Michel Sapin in gospodarski minister Emmanuel Macron srečala s kolegoma Wolfgangom Schäublom (CDU) in Sigmarjem Gabrielom (SPD). Glavni cilj tega obiska dveh vodilnih članov socialistične vlade je, da bi v času stagnacije evropskega gospodarstva nemško vlado pridobila za program evropskih vlaganj, ki jih načrtuje tudi novi predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker.

Pred odhodom iz Pariza je bil 38-letni Macron zelo neposreden in konkreten v intervjuju za Frankurter Allgemeine Zeitung: »50 milijard varčevanja pri nas in 50 milijard vlaganj z nemške strani, to bi bilo ravno prav.« Francija, katere proračunski primanjkljaj bo letos dosegel kar 4,4 odstotka BDP, drugo leto pa 4,3 odstotka, naj bi torej toliko privarčevala, kolikor bi vanjo vložila Nemčija. Tako bi Francija po sedmih letih stagnacije končno lahko upala na gospodarsko rast. Macron je prepričan, da je 50 milijard evrov za Nemce mačji kašelj.

Schäuble je v nedeljski izdaji Welt am Sonntag sicer napovedal več vlaganj v Francijo, a zato ne namerava postaviti pod vprašaj letošnjega uravnoteženega proračuna Nemčije. Tako naj bi vlagala zasebna nemška podjetja. Vsekakor je danes Berlin tudi zaradi vse bolj očitnega ustavljanja nemške gospodarske rasti bolj pripravljen pomagati Parizu kot poleti, ko je nemška vlada gladko zavrnila Hollandovo pobudo za »podporo evropski gospodarski rasti z večjimi vlaganji«.

Še vedno je zaznati odpor pri nekaterih vodilnih članih sestrskih krščanskih strank (CDU/CSU). Voditelj njunih poslancev v evropskem parlamentu Herbert Reul je tako izjavil: »Francija je pa res predrzna, ko si takole upa od Nemčije zahtevati denar!« Njegov strankarski kolega iz CDU Norbert Röttgen, ki je predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko, pa meni, da je zaradi socialne krize in uspehov skrajne desnice treba pomagati Franciji.

Že pred enim tednom sta Macron in Gabriel svojima sodelavcema zaupala nalogo pripraviti možne projekte novih vlaganj. O tem so se včeraj štirje ministri tudi pogovarjali. »Gre za iskanje novega New Deala za Evropo, ki bi temeljil na drznih reformah za odstranitev blokad in povečanje konkurenčnosti naših podjetij ter hkrati na načrtu vlaganj, ki ga nameravamo v prihodnje izdelati na evropski ravni,« je dejal Macron pred obiskom. V resnici je boj proti grozeči gospodarski krizi v Evropi, tudi v Sloveniji, v veliki meri odvisen od uspešnosti dialoga med Berlinom in Parizom.

Macron je izjavil za dnevnik Le Monde, da so »francosko-nemški odnosi še naprej dobri, problem pa je odsotnost reform z naše strani v zadnjih dvajsetih letih«. Novi francoski gospodarski minister velja zaradi svojih velikih sposobnosti in mladosti za vzhajajočo zvezdo francoske politike. Utelešal naj bi prizadevanje za reforme in modernizacijo francoskega gospodarskega sistema. Je pa – med drugim zaradi svoje nekdanje zaposlitve pri Rotschildu, simbolu kapitalizma – glavna tarča napadov z levice.