Vrhovni sodnik Anthony Kennedy, ki je prejšnji teden prispeval odločilni glas za izenačitev porok na zvezni ravni, je v nedeljo brez razlage samostojno zavrnil pritožbo nasprotnikov porok istospolnih parov v Kaliforniji, kar pomeni, da se te lahko brez ovir nadaljujejo od danes naprej.

Vrhovno sodišče ZDA je sredi prejšnjega tedna s pet proti štiri sprejelo zgodovinsko sodbo, ki je razveljavila tako imenovani zakon o zaščiti poroke, sprejet leta 1996. Takrat so se izvoljeni predstavniki ljudstva odločili, da na zvezni ravni za pravice in obveznosti dovolijo le zveze med pari različnega spola. Zakon je podpisal demokrat Bill Clinton.

Ameriška družba je odtlej počasi in z občasnimi ovirami napredovala do te mere, da je večina vrhovnih sodnikov lahko ugotovila, da je omenjeni zakon diskriminatoren.

Kennedy je v mnenju večine zapisal, da je edini namen zakona diskriminacija, zato je v nasprotju z ustavo ZDA.

Sodišče je hkrati odločalo o pritožbi nasprotnikov pravic homoseksualcev v zvezni državi Kalifornija, kjer so se prebivalci na referendumu odločili, da tovrstne poroke ne veljajo.

Prva parada ponosa pred 44 leti v New Yorku

Zvezno prizivno sodišče je ocenilo, da je referendumska odločitev v nasprotju z ustavo, zvezno vrhovno sodišče pa je odgovorilo, da zvezna sodišča o tem ne morejo odločati, in vrnilo primer nazaj na državna sodišča, ki so odločila v prid enakopravnosti.

Kennedy je tako v nedeljo le skrajšal postopek, ko je zavrnil zahtevo, da se odločitev vrhovnega sodišča glede Kalifornije zadrži, dokler se zadeva ne odloči na državni ravni.

Največja dogodka sta bila v nedeljo v New Yorku in San Franciscu. Prva parada ponosa je potekala pred 44 leti prav v New Yorku, kjer jo je letos vodila 84-letna vdova Edith Windsor.

Gospa je zaslužna za pravice homoseksualcev na zvezni ravni, saj je vložila tožbo proti zakonu o zaščiti poroke. Po smrti soproge Thee Spyer, s katero se je poročila v skladu z zakoni države New York, je morala plačati 363.000 dolarjev davka na dedovanje, ker zvezni zakon ni upošteval, da je bila poročena. Zdaj ji bodo denar vrnili.

V New Yorku so se parade udeležili vsi kandidati za župana, ki lahko resno upajo na zmago, v San Franciscu pa so se 43. parade ponosa udeležili tudi politiki na zvezni ravni, kot je na primer voditeljica demokratske manjšine v predstavniškem domu ameriškega kongresa Nancy Pelosi.

Paradirala sta tudi oba para, ki sta sprožila tožbo proti referendumski prepovedi homoseksualnih porok. V San Franciscu so homoseksualne poroke obnovili že v nedeljo, danes pa velja to za območje vse države.

V ZDA poroke istospolnih parov dovoljuje 12 zveznih držav in prestolnica Washington. Več kot 30 držav jih sicer prepoveduje na podlagi ustavnega referenduma.

Vrhovno sodišče ZDA z odločitvama prejšnji teden ni poseglo v referendumske odločitve po ZDA, kar pomeni, da se bo boj za enakopravnost nadaljeval od države do države.