Na veliko noč se kristjani spominjajo Kristusovega vstajenja. Med sobotno vigilijo oziroma bedenjem obnovijo svojo vero, škofje in duhovniki pa odraslim podeljujejo zakramente uvajanja v krščanstvo, ki so krst, obhajilo in birma.

Tudi papež Frančišek je zakramente podelil desetim ljudem, starim od sedem do 58 let, iz Italije, Belorusije, Senegala, Libanona in Francije.

Bazilika sv. Petra simbolično zatemnjena

Bazilika svetega Petra je bila ob začetku slovesnosti, ko je vanjo vstopil papež, zatemnjena, nato pa so simbolično zasvetile luči.

V pridigi je papež vernike pozval, naj »se vrnejo v Galilejo«, kraj, kjer je Jezus srečal svoje prve učence. »Za vsakogar od nas na začetku poti z Jezusom obstaja Galileja. Vrniti se v Galilejo pomeni črpati novo energijo iz izvira vere in krščanskih izkušenj,« je dejal.

»To ni vračanje nazaj, to ni nostalgija. To je vrnitev k prvi ljubezni, da bi sprejeli ogenj, ki ga je Kristus prižgal na svetu, ter ga ponesli do konca sveta,« je poudaril.

Naprej, brez strahu

»Veselo veliko noč. Pojdite naprej brez strahu,« pa je Frančišek zbranim vernikom dejal ob koncu slovesnosti.

Danes bo papež Frančišek daroval mašo na Trgu svetega Petra, nato pa bo vernikom podelil tradicionalni blagoslov »urbi et orbi« (mestu in svetu).

Slovesno pa je bilo v soboto zvečer tudi v cerkvi Jezusovega groba v Jeruzalemu, ki stoji na mestu, kjer naj bi Kristus umrl na križu, bil pokopan in nato vstal od mrtvih.

Slovesnost, ki so se je udeležili romarji različnih krščanskih veroizpovedi, je potekala pod strogimi varnostnimi ukrepi. Po navedbah policije se je v cerkvi in okoli nje zbralo na desettisoče ljudi.

V cerkvi so prižgali sveti ogenj, ki simbolizira Kristusovo vstajenje, ter ga nato v procesiji prenesli v Betlehem, kjer naj bi se Jezus rodil.