Papež Frančišek, katerega začetek pontifikata poteka v povsem drugačnem vzdušju od pontifikata njegovega predhodnika Benedikta XVI., se bo po pričakovanjih udeležil procesije in naj bi del poti celo sam nosil leseni križ. Oslabljeni Benedikt je lani procesijo spremljal s posebnega odra, postavljenega v bližini Koloseja.

Premišljevanja ob posameznih postajah križevega pota je letos pripravila skupina mladih iz Libanona, v molitvah pa bodo prosili predvsem za mir na Bližnjem vzhodu, ki so ga razdejali »krivice in konflikti«.

Včeraj je papež umival noge mladoletnim zapornikom

Frančišek je sicer na veliki četrtek v okviru velikonočnih praznovanj v mladinskem zaporu Casal del Marmo v Rimu vodil mašo in 12 mladoletnim zapornikom različnih narodnosti in veroizpovedi umil noge. V okviru obreda, ki temelji na prepričanju, da je Jezus pred zadnjo večerjo umil noge svojih apostolov, je noge umil tudi dvema dekletoma.

Gre za prvi tovrstni obred, ki ga je kakšen papež kdajkoli izvedel v zaporu in prvi, v katerem so sodelovale ženske, saj je načeloma rezerviran za moške. Srbska tiskovna agencija Tanjug poroča, da je bilo eno od deklet, ki jima je papež umil noge, Italijanka in katoličanka, drugo dekle pa je bilo srbske narodnosti. Mladenka je bila sicer rojena v Rimu, je pa muslimanske vere.

Nekaj podrobnosti iz obreda, ki je bil sicer odprt le za vatikanske medije, je danes razkril tiskovni predstavnik Vatikana Federico Lombardi. Pojasnil je, da so številne udeležence premagale solze.

Video posnetki prikazujejo papeža, ki zliva vodo na noge - tudi ene, pokrite s tetovažami -, se skloni in jih poljubi ter nato zapornika pogleda v oči, preden se pomakne k naslednjemu. Lombardi je pojasnil, da je tokrat resnično papež prvič umil tudi ženska stopala, da pa je Frančišek v domači Argentini, preden je bil izvoljen za papeža, večkrat izvajal takšne obrede v zaporih, bolnišnicah in domovih za ostarele.

Doslej so papeži mašo zadnje večerje praznovali v baziliki svetega Janeza v Lateranu. Bivši papež Benedikt XVI. je tako pri tej maši vsako leto umil noge 12 duhovnikom.

Z obredom Cerkev sicer posnema Jezusovo umivanje nog apostolom pri zadnji večerji. Tako pripadnik duhovščine simbolično pokaže, da je kljub dostojanstvu duhovniške službe služabnik zaupanim ljudem.