Ob svojem prvem azijskem obisku je papež Frančišek vernike države, ki sodi med azijske gospodarske tigre, pozval, naj se odvrnejo od materializma, in kritiziral »nečloveške gospodarske modele«, ki povzročajo nove oblike revščine.

Včerajšnjo mašo ob prazniku Marijinega vnebovzetja je na povsem zasedenem nogometnem stadionu v mestu Taejon spremljalo 50.000 tamkajšnjih vernikov, mašo pa so prenašali tudi na velikih zaslonih zunaj stadiona. Papež je kristjane opozoril na skušnjave materializma, na duh neskončne tekmovalnosti, egoizem in nemir ter dejal, da vse to duši resnične duhovne in kulturne vrednote.

Južna Koreja je sicer ponosna na svoje izjemne gospodarske uspehe, vendar ti niso prinesli več blaginje večini prebivalstva, temveč globoko razslojujejo tamkajšnjo družbo ter prinašajo čedalje večja družbena nasprotja.

Cerkev na strani svojcev umrlih v nesreči

Huda nesreča pred štirimi meseci, v kateri se je prevrnil trajekt Sewol in je izgubilo življenje okoli 300 ljudi, od tega jih je bilo 245 učencev šole z obrobja Seula, je poleg tega razkrila korupcijo in številne napake politikov. Vendar pa nesreča še danes ni povsem raziskana. Vlada je sicer obljubila ustrezen zakon in ustanovitev preiskovalnega odbora, a obljube še ni uresničila.

Svojci žrtev so zato protestirali prav tam, kjer se bo danes odvijala papeževa maša, predsedujoči korejske škofovske konference Peter Kanga U-il pa je za neki korejski časopis povedal, da ne nameravajo zahtevati izpraznitve prostora in odstranitve protestnikov skupaj z njihovimi šotori, saj je cerkev na strani svojcev tistih, ki so v nesreči izgubili življenje. Papež se je včeraj pred mašo sestal s svojci žrtev in molil skupaj z njimi, danes pa bo krstil enega od preživelih, ki je v nesreči izgubil svojega otroka.

Povod za papežev obisk v Južni Koreji je šesto srečanje azijskih mladih vernikov, vendar pa je papež s svojim obiskom hkrati počastil versko skupnost, ki zelo hitro narašča in je zelo dejavna. Poleg tega je to zelo nenavadna cerkev, v 18. stoletju je namreč niso ustanovili zunanji misijonarji, temveč je zrasla v deželi sami.

Danes je v Južni Koreji približno tretjina prebivalcev kristjanov, 11 odstotkov je katolikov. Njihov delež v družbi narašča, cerkev si je namreč v zadnjih 50 letih z zavzemanjem za demokratizacijo pridobila ugled in je priljubljena tudi med mladimi. Zato v Južni Koreji ne poznajo problema, s katerim se pogosto srečuje katoliška cerkev v Evropi, duhovnikov namreč ne primanjkuje, vsi duhovniški seminarji so polni.

»Duhovna puščava« in samomori

Papež, ki je včeraj obiskal tudi okoli 6.000 udeležencev azijskega dneva mladih katolikov, pa je opozoril na naraščajoče število samomorov med mladimi. Ti so predvsem posledica hudih pritiskov v sistemu izobraževanja in gonji po uspehu. Južna Koreja ima po podatkih Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj eno najvišjih stopenj samomorilnosti na svetu, v nasprotju s preostalimi državami pa ta še narašča. Trenutno je samomor četrti najpogostejši vzrok smrti v Južni Koreji, vse pogosteje si jemljejo življenje tudi ostareli, vlada pa za preventivne ukrepe namenja zanemarljivo malo denarja.

Na papežev obisk se je tokrat pozitivno odzvala tudi Kitajska. Včeraj je uradni Peking napovedal, da želi izboljšati odnose z Vatikanom, Kitajska pa je tokrat prvič dovolila, da papeževo letalo preleti njen zračni prostor.