Najprej se je poklonil s cvetnim vencem

Ob prihodu na otok se je papež spominu na preminule priseljence najprej poklonil s cvetnim vencem iz rumenih in belih krizantem, ki ga je s patruljnega čolna obalne straže vrgel v morje. Na krovu je bilo z njim le nekaj njegovih najožjih sodelavcev in osebnih stražarjev. Na vožnji ga spremljalo še okoli 150 ribiških čolnov, s katerih so v znak žalovanja zatulile sirene.

Zatem se je papež odpravil na nabrežje, kamor po potovanju čez Sredozemsko morje prispejo nezakoniti priseljenci, ki se na pot odpravijo z območja med Libijo in Tunizijo. "Molimo za tiste, ki jih danes ni tu," je papež dejal skupini kakih 50 priseljencev različnih veroizpovedi, ki so na otok prispeli nedavno.

Eden od njih je papežu pojasnil, da so svojo državo zapustili zaradi ekonomskih in političnih razlogov, ter Frančiška zaprosil za pomoč po "dolgem trpljenju", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Na lokalnem stadionu daroval mašo

Sveti oče je nato na lokalnem stadionu daroval mašo, ki se je je udeležilo okoli 15.000 ljudi. V prvih vrstah so sedeli številni priseljenci. "Kultura blagostanja nas usmerja k razmišljanju o sebi, nas dela neobčutljive na krike drugih," je dejal v pridigi in obsodil brezbrižnost sveta do trpljenja priseljencev. Pozval je k "ponovni prebuditvi vesti".

"Naši bratje in sestre so želeli najti izhod iz težkih razmer, da bi našli nekaj spokojnosti in miru, boljši prostor zase in svoje družine, a našli so smrt," je še poudaril. Odgovornost za njihovo smrt prelagamo drug na drugega, je dejal in opozoril, da smo izgubili občutek za bratsko odgovornost.

Papež je pozval h "konkretnim spremembam nekaterih stališč", pohvalil pa prebivalce Lampeduse, dobrodelne organizacije in nekatere druge, ki izkazujejo pozornost priseljencem. "Ste majhna skupnost, a nudite zgled solidarnosti," je ocenil Frančišek.

Papež je mašo daroval na oltarju iz lesa iz ribiškega čolna, na kakršnih ponavadi na otok prispejo priseljenci. Tudi križ in kelih sta bila izdelana iz enakega lesa.

Pristal pol ure zatem, ko je na otok prispel čoln z okoli 160 priseljenci

Na Lampedusi je pristal le okoli pol ure zatem, ko je na otok prispel čoln z okoli 160 novimi priseljenci. Tja se sicer vsako leto zateče več tisoč Afričanov, ki se v upanju na boljše življenje odpravijo na nevarno potovanje v večinoma prenapolnjenih čolnih. Pri tem številni izgubijo življenje.

Po podatkih ZN je letos, večinoma zaradi utopitve, umrlo okoli 40 afriških priseljencev, ki so poskušali doseči Italijo, medtem ko so lani poročali o okoli 500 mrtvih ali pogrešanih.

Frančiškov obisk je bil neuraden, tokrat pa je Vatikan zapustil drugič, odkar je bil marca izvoljen za papeža. Prvi obisk je namenil zaslužnemu papežu Benediktu, ki ga je obiskal v rezidenci Castel Gandolfo.

Papež se sicer ni srečal z nobenim lokalnim politikom ali visokim predstavnikom Cerkve, prevažal pa se je s fiatom, ki si ga je sposodil od lokalnega prebivalca.