Odgovornost za napad so davi prevzeli pakistanski talibani. Kot je za AFP povedal predstavnik pakistanske veje talibanov Tahrik-e-taliban Pakistan (TTP), so napad izvedli v maščevanje za njihovega voditelja Hakimula Mehsuda, ki je bil ubit novembra v napadu ameriškega brezpilotnega letala.

Mirovni pogovori kot orodje vojne

Predstavnik te talibanske organizacije Šahidula Šahid je še zavrnil pozive vlade v Islamabadu k pogajanjem. Kot je dejal, je to zgolj »orodje vojne«.

»Pakistan izrablja mirovne pogovore kot orodje vojne. Ubil je na stotine nedolžnih žensk in otrok v plemenih. To je naš prvi napad, da maščujemo smrt Hakimule Mehsuda,« je dejal in hkrati napovedal nove napade, tokrat tudi v maščevanje »za ubitimi ženskami in otroki«.

Napad trajal skoraj 12 ur

Napad talibanskih skrajnežev je potekal skoraj 12 ur, od nedelje zvečer in vse do jutra. Po podatkih pakistanske vojske je bilo ubitih vseh deset skrajnežev, ki so bili opremljeni s samomorilskimi pasovi, granatami in raketometi.

Med 18 žrtvami napadalcev je bilo 13 pripadnikov varnostnih sil in pet civilistov. Ubit je bil tudi eden od varnostnikov na letališču, ki so ga pripadniki pakistanskih sil zamenjali za napadalca in ustrelili. Več deset ljudi je bilo ranjenih, od tega jih je 25 v kritičnem stanju.

Kot navaja nemška tiskovna agencija dpa, so bili napadalci preoblečeni v policiste, na sebi so imeli neprebojne jopiče, na letališče pa so se pretihotapili s pomočjo ponarejenih dokumentov.

Podobni napadi, a večinoma na vojaške objekte

Napadalci so bili razdeljeni v dve skupini in zažgali tovorni terminal na letališču. Sedem so jih ustrelili pakistanski vojaki, trije pa so se razstrelili, ko so jih vojaki obkolili, še poroča dpa.

Talibanska skupina, ki je prevzela odgovornost za napad, je na svojem profilu na družbenem omrežju Facebook še zapisala, da so napad na letališče izvedli zato, ker je »največji logistični center, prek katerega prihajajo sredstva za križarsko vojno v Afganistanu in Pakistanu«, še navaja AFP.

Pakistanski talibani so doslej že večkrat izvedli podobne napade, a večinoma na vojaške objekte. Leta 2011 so več kot 18 ur oblegali pomorsko bazo v Karačiju; tedaj je bilo ubitih najmanj deset ljudi. Skupno pa je bilo v spopadih s talibani v Pakistanu od leta 2003 ubitih že preko 40.000 ljudi, navaja dpa.