Ameriški State Department je v petek zvečer objavil seznam okrog 50 držav, ki so del mednarodne koalicije proti IS, na katerem je tudi Slovenija. Ministrstvo za zunanje zadeve je pojasnilo, da Slovenija ni sprejela nobene konkretne odločitve glede boja proti IS, se pa vključuje v mednarodna prizadevanja za zaustavitev njenih terorističnih aktivnosti.

ZDA od vsega začetka, ko je Obama objavil strategijo boja proti IS pravijo, da bodo države v koaliciji sodelovale v skladu s potrebami in zmogljivostmi. Nekatere bodo sodelovale vojaško, druge z zagotavljanjem humanitarnih potrebščin oziroma bojem proti terorističnim financam ter dotoku bojevnikov v Irak ali Sirijo.

Objava koalicijskega seznama je bila presenečenje, ne le za Slovenijo, ampak tudi druge države, ki so se znašle na njem. Diplomatski viri so pred tem zatrjevali, da tokrat za razliko od leta 2003, ko so se ZDA odločile za vojno proti Iraku, posebnega seznama ne bo. Tudi predsednik Pahor je za dejstvo, da je Slovenija na seznamu izvedel šele v soboto, dan po objavi.

"Še preden sem izvedel za to v soboto popoldne, sem imel dopoldne na Cerju nastop v okvirju praznovanj svetovnega dneva miru, kjer sem se zavzel - in to bom ponovil zlasti v luči tega dogajanja tokrat na Generalni skupščini - da to za mednarodni mir in varnost predstavlja veliko tveganje, če se takšne operacije sprožajo brez mandata Varnostnega sveta," je povedal Pahor.

Varnostni svet ZN je sicer v petek z izjavo poudaril, da IS s svojimi aktivnostmi predstavlja grožnjo iraški državi ter varnosti v regiji in po svetu, resolucije za formaliziranje ameriške odločitve o bombardiranju položajev IS v Iraku in Siriji, pa Varnostni svet ZN ni sprejel. Predsednik ZDA Barack Obama bo v sredo predsedoval posebnemu odprtemu zasedanju Varnostnega sveta na temo terorizma s poudarkom na IS.