V Pahorjevem uradu so sicer pred tem napovedali, da bosta s predsednikom Evropske komisije spregovorila predvsem o nadaljnji integraciji Evrope in krepitvi evropske monetarne unije, z visoko predstavnico EU pa naj bi glavno pozornost namenila širitvi EU in razmeram na Zahodnem Balkanu.

V Barrosovi tiskovni službi so že v torek napovedali, da sporočila za javnost o srečanju ne bo, na vprašanje slovenskih medijev pa tudi niso želeli komentirati poročila protikorupcijske komisije, ki premieru Janezu Janši in ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću očita kršenje protikorupcijske zakonodaje. Tudi Pahor danes ni dajal novih izjav na to temo.

Kot so sicer sporočili iz Pahorjevega urada, je bila rdeča nit njegovih pogovorov v Bruslju prihodnost Evrope in slovenska vloga v njej, pri čemer je predsednik sogovornikom ponovil svojo zavezanost evropski ideji in podporo reformam, ki jih Slovenija mora izpeljati, da bi se uspešneje spopadala z gospodarsko in finančno krizo.

Pahor je sogovornikom tudi zagotovil, da bo v okviru svojih pristojnosti poskušal ustvarjati politično klimo, v kateri bo mogoče lažje izpeljati ključne reforme, kar so vsi ocenili kot ključnega pomena zato, da Slovenija ostane v klubu najuspešnejših EU držav članic.

Pahor je pred tem na delovnem kosilu gostil slovenske poslanke in poslance v Evropskem parlamentu. Z njimi se je dogovoril za redna srečanja v Sloveniji, na katerih bi vodili vsebinsko razpravo o vlogi Slovenije v EU in kaj nadaljnja integracija prinaša Sloveniji, so sporočili iz Pahorjevega urada.

Pahor se je prvi dan prvega uradnega obiska v tujini, odkar je prevzel predsedniški položaj, srečal predsednikom Evropskega sveta Hermanom Van Rompuyem in predsednikom Evropskega parlamenta Martinom Schulzem.