»Na podlagi dokazov, ki smo jih našli - eksploziva, detonatorjev in orožja - na sceni spopadov s policijo ocenjujemo, da sta nameravala napasti še druge posameznike,« je dejal Davis, potem ko so bili v ponedeljek v dveh eksplozijah na maratonu v Bostonu ubiti trije ljudje, več kot 180 je bilo ranjenih.

Kot je še povedal, sedaj skušajo ugotoviti izvor orožja, ki sta ga uporabljala brata, poroča britanska mreža BBC.

S kraja eksplozije skoraj takoj na zabavo

Ko je svet po eksplozijah na bostonskem maratonu iskal 19-letnega Džoharja Carnajeva, se je ta obnašal kot vsak navaden ameriški študent – hodil je na predavanja in dan po napadu celo šel na zabavo, poroča BBC.

Ena od študentk univerze, ki jo je obiskoval tudi Džohar, je za The Boston Globe povedala, da sta se z 19-letnim sovrstnikom v sredo srečala na zabavi. »Bil je popolnoma sproščen,« je povedala. Ko so policisti s pomočjo prič in nadzornih kamer le uspeli priti do fotografije osumljenca, so jo objavili.

Na kampusu so se v četrtek, ko so na televiziji videli sliko, ki jo je objavil FBI, celo šalili, da je eden od osumljencev podoben Džoharju. »V smehu smo se pogovarjali, da bi lahko bil ravno, a smo vsi vedeli, da je to nemogoče. Džohar? Nikoli,« je povedala še ena sovrstnica.

Uprava kampusa pa se ni smejala. Na spletni strani šole so nemudoma objavili sporočilo, da je eden od osumljencev študent na šoli, zaradi česar so zaprli celotno območje, vsi študenti pa naj se bolj ali manj zadržujejo v sobah in prostorih znotraj kampusa.

Mama trdi, da so ga nadzorovali, ZDA navedbe zanikale

»Moja sinova sta nedolžna,« je prepričana mama 19-letnega Džoharja in 26-letnega Tamerlana Carnajeva in dodaja, da so jima vse skupaj podtaknili. Zubejdat Carnajeva je v intervjuju za eno od ruskih televizij povedala, da je bil njen starejši sin vsaj tri leta pod nadzorom ameriške zvezne agencije (FBI).

26-letni Tamerlan je pred dnevi umrl v spopadu s policijo, njegovega mlajšega brata pa je policija po 28-urnem lovu hudo ranjenega aretirala včeraj. »Američani so natančno vedeli, kaj moj sin počne in katere spletne strani obiskuje. Vse so vedeli,« je rekla Carnajeva, intervju s katero so objavili v angleškem jeziku. Večkrat je ponovila, da so jima vse skupaj podtaknili oziroma, da so obtožbe 'nameščene'.

Iz ZDA so njene navedbe nemudoma zanikali in zatrdili, da Tamerlanu niso sledili, ga je pa FBI leta 2011 zaslišal, in sicer na prošnjo neke tuje vlade, niso pa želeli razkriti, za katero državo je šlo. Takrat niso odkrili ničesar sumljivega, nikakršne 'teroristične aktivnosti', zaradi so primer nemudoma ustavili. Po nekaterih podatkih pa so nekatere tuje vlade že takrat opozorile, da je Tamerlan pristaš 'radikalnega islama'.

Možno, da 19-letnik ne bo nikoli več govoril

19-letni Džohar Carnajev pa se še vedno zdravi v eni od bostonskih bolnišnic, njegovo stanje pa je izredno resno, zaradi česar ga tudi še niso zaslišali. Utrpel je hudo poškodbo grla, prav možno pa je, da ne bo mogel nikoli govoriti, je CNN citiral neimenovanega agenta FBI. Mnogi imajo namreč na tisoče vprašanj za 19-letnega bombaša, saj lahko trenutno le on pojasni, kakšni so bili motivi za napade na bostonskem maratonu.

Bolnišnico varuje ogromno število policistov, nestrpna pa je tudi ameriška javnost. Še vedno ni znano, ali sta brata delovala na lastno pest ali pa sta del večje organizacije in sta imela pomočnike. Znano tudi ni, ali je bil motiv za napad povezan z veroizpovedjo bratov, kot že rečeno, mnogi pišejo, da je bil Tamerlan radikalni islamist.

Ga bodo obravnavali kot sovražnega borca?

Za zdaj še ni jasno, kako bodo policisti pristopili k primeru. Pregon zaradi umora je zadeva zvezne države, vendar pa Massachusetts ne pozna smrtne kazni, zato bodo Carnajeva skoraj zagotovo prevzeli zvezni policisti. V zameno za sodelovanje mu bodo lahko potem namesto smrtne kazni ponudili dosmrtni zapor. Zaslišati ga namerava posebna skupina zveznih policistov, ki pa ga ne bo seznanila z njegovo pravico do molka in odvetnika.

To omogoča zvezni zakon o terorizmu, vendar pa je Ameriška zveza za državljanske svoboščine že izrazila nasprotovanje, ker zakon omogoča odstop od ustavnih pravic le v izjemnih primerih, ko obstaja neposredna nevarnost novega napada ali napadov. To v tem primeru ne velja, saj policija nima nobenih podatkov o teroristični preteklosti ali zvezah obeh osumljencev.

»Carnajevu je treba soditi kot 'sovražnemu borcu'. Nanj je treba gledati kot na osumljenca za terorizem, kakršni so v Guantanamu na Kubi,« je več kongresnikov zapisalo v zahtevi, ki so ga naslovili na Baracka Obamo. Če bi ga sprejeli, bi 19-letniku sodili na vojaškem, ne na civilnem sodišču. Že zdaj pa je znano, da bo mladeničev odvetnik, če se ta prebudi, zahteval nižjo kazen na osnovi duševnih motenj in seveda mladosti.

Spomnimo …

Džoharja Carnajeva so po večurnem iskanju policisti v soboto zjutraj našli pod ponjavami na čolnu, ki je stal na dvorišču ene od hiš bostonskega predmestja Watertown. V petek ga je skupaj s 26-letnim bratom Tamerlunom Carnajevom opazil policist, ko sta vozila vsak svoj avtomobil. Brata sta izstopila iz vozil in streljala na policista, ki se je umaknil, dokler mu ni prišlo na pomoč pet kolegov.

Obstreljevanje s policisti je trajalo skoraj deset minut, pri čemer je bilo po podatkih policije izstreljenih najmanj 200 nabojev z ene in druge strani. Osumljenca sta vrgla tudi tri bombe, ena med njimi je bila izdelana iz ekonom lonca, tako kot dve, ki sta eksplodirali na maratonu in ubili tri ljudi, več kot 180 pa ranili. Tamerlunu je kmalu zmanjkalo nabojev in policisti so ga skušali vkleniti, nakar je vanje zapeljal mlajši brat.

Policija je na kraju obstreljevanja našla pištole, puško in več bomb. Džohar se je skril pod ponjavo v čolnu, kjer ga je odkril lastnik in poklical policijo. Ta je čoln obkolila in spet se je vnel oborožen spopad, ki pa ni trajal dolgo, saj je bil osumljenec že hudo ranjen. Po aretaciji si je Boston oddahnil in izbruhnile so spontane proslave.