Velika Britanija je veliko prej kot Slovenija dobila prvo in do zdaj edino premierko Margaret Thatcher, ki je postala globalna ikona desnice in liberalnega kapitalizma. Še danes je milijonom Otočanov žal, da se je to zgodilo. Nekdanja premierka, ki je zaslovela kot železna lady, je, poenostavljeno rečeno, trdila, da družba ne obstaja, obstaja pa država, v kateri naj vsakdo skrbi za svojo – rit.

Vzemi revnim, da daš bogatim

Posledice njene vladavine, pod katero je sprivatizirala skoraj vse razen zraka in filozofije, zaradi katere je na Otoku pohlep pognal zelo globoke korenine, še vedno čutijo milijoni: manjšina zelo dobre posledice, večina slabe ali zelo slabe. Bila je na glavo obrnjeni Robin Hood – jemala je revnim, da bi dala bogatim. Zato je presenetljivo in ironično, da se je konservativni finančni minister George Osborne dan po tistem, ko je v parlamentu pojasnjeval novi letni proračun, v enem izmed desničarskim konservativcem naklonjenih dnevnikov pojavil v podobi železne lady. Dnevnik Daily Mail je z digitalno pomočjo ustvaril železnega Georgea Osborna »Thatcherja« – z znamenito »natupirano« pričesko nekdanje premierke. Ne manjkajo niti uhani in verižica, kakršne je imela najraje. In krilni kostim v njeni najljubši modri (konservativni) barvi. In seveda njena priljubljena vladarska poza s prekrižanimi rokami. Minister se je pošalil, da zaradi te fotografije ni imel nočnih mor, ker je ni videl, preden je šel spat. Dodal pa je, da se je skoraj zadušil s hrano, ko je med zajtrkom zagledal sebe kot Thatcherjevo.

Daily Mail je po svoje (po desničarsko) bralcem razložil proračun, s katerim naj bi Osborne obnovil njene vrednote, ker naj bi v srce proračuna postavil lastniški dom in trdo delo. Kje živi! Trdo delo pomaga malo komu, posebej do lastniškega doma. Posebej mladi lahko samo sanjajo o njih in so obsojeni ali na vztrajanje pri starših (v povprečju do 34. leta) ali na najem, ki je vse dražji, ker stanodajalci zlorabljajo krizne čase.

Kot Osborne je tudi Daily Mail na veliki zvon obesil nov vladni program Help to buy (Pomoč pri nakupu), s katerim bo vlada z dvanajstimi milijardami funtov stanovanjskim bankam garantirala odobritev do 95 odstotkov posojila za nakup nepremičnin s ceno do 600.000 funtov. S tem naj bi vlada pomagala do nakupa nepremičnine pol milijona Otočanom.

Poznavalci pravijo, da bo s tem pomagala predvsem bogatim lastnikom nepremičnin do nakupa druge nepremičnine: zase, za potomce ali za oddajanje, ker vlada ni hotela tega programa omejiti na Otočane, ki prvič kupujejo nepremičnino. Res se ponavlja zgodba železne lady: spet bodo bogati na boljšem. Tega programa so vseeno veseli gradbeniki, ker pričakujejo, da bodo imeli več dela. Precej manj veseli so, ker se je ob napovedi pocenitve piva – tresla gora, rodila pa neznatna miška. Osborne je, pod pritiskom združenja tradicionalnih pubov, ki se bojijo, da bodo »izumrli«, ker vlada vsako leto zvišuje davek na alkohol – znižal davek na tako imenovano pinto piva za ušiv peni. Vseeno je deležen pohval, ker je vsaj ustavil trend zviševanja. Hkrati je za deset penijev zvišal davek na steklenico vina, s čemer se je zelo zameril volilkam – ženskam, ki večinoma pijejo vino, ne pa piva. Tudi resni politični komentatorji pravijo, da ga je s tem resno polomil. Najkrajšo so v proračunu potegnili kadilci, saj je davek na zavojček cigaret zvišal za 26 penijev. S tem najbrž ni izgubil niti enega volilca, saj so cigarete že tako drage, da kadijo samo revni. Davka na gorivo se ni upal zvišati, ker je že tako drag, da bi ga vozniki »povozili«. Da bi se jim prikupil je celo odpovedal za jesen napovedano triodstotno zvišanje.