V ZDA so v pravico do orožja nazadnje posegli pred skoraj 20 leti, ko so sprejeli začasno prepoved polavtomatskega oziroma napadalnega orožja. Ta je pred devetimi leti potekla, omenjeno orožje pa ostaja priljubljeno sredstvo množičnih morilcev, kot je bil tudi Adam Lanza, ki je 14. decembra lani v Connecticutu pobil 20 predšolskih otrok in šest odraslih oseb.

Prepoved polavtomatskega orožja nima veliko možnosti za uspeh, čeprav jo večina Američanov v anketah podpira. Politiki, predvsem republikanski, se preveč bojijo orožarskega lobija, ki jih zalaga z denarjem in jim pomaga s propagando.

O polavtomatskem orožju bodo glasovali v obliki amandmaja

Med preplašenimi so tudi demokrati, kot je vodja senatne večine Harry Reid iz Nevade, ki je prepoved polavtomatskega orožja umaknil iz predloga celovite zakonodaje. Reid je prepričan, da bi bil to mlinski kamen, ki bi potopil vsako možnost za reforme, zato bodo o polavtomatskem orožju glasovali v obliki amandmaja. Ta bo skoraj zagotovo poražen.

Za začetek razprave in preprečitev blokade je bilo potrebno zbrati 60 glasov, kar je bilo preseženo za osem glasov, čeprav to ne pomeni, da je v senatu toliko zagovornikov sprememb, ki bodo na koncu glasovali za novo zakonodajo. Proti je bilo 29 republikancev in dva demokrata.

Senat bo sedaj nekaj tednov razpravljal in glasoval o amandmajih. Na koncu bo potrebno spet zbrati 60 glasov za konec debate in glasovanje o končnem izdelku, ki bo za potrditev potreboval 51 glasov. V primeru neodločenega izida bo odločilni glas v 100-članskem senatu prispeval podpredsednik ZDA Joseph Biden, ki mu ustava daje to pravico.

Orožarski lobi sprejemal dvostrankarski dogovor o omejitvi orožja, dokler ga ni podprl tudi Obama

V ameriškem senatu je včeraj zasijal nov žarek upanja za sprejem zakonodaje, ki bi zaostrila nadzor nad prodajo strelnega orožja, potem ko je skupina senatorjev obeh strank predstavila dogovor o širitvi preverjanja kupcev in strožjim nadzorom nad preprodajanjem strelnega orožja.

Do prvega preboja je prišlo z dogovorom o preverjanju kupcev, ki sta ga predstavila republikanski senator iz Pensilvanije Pat Toomey in demokratski senator iz Zahodne Virginije Joe Manchin. Njun dogovor je izvzel preverjanja kupcev pri »zasebnem« trgovanju, bi pa uvedel preverjanje pri nakupih prek spleta in na orožarskih sejmih.

Republikanec Toomey je dobro zapisan pri ameriški Narodni organizaciji za strelno orožje (NRA) in se ni bal, da bi mu pristaši organizaciji zaradi predloga odrekli podpor. »Pomembno je, da storimo, kar je prav,« je povedal.

Odziv NRA je bil sprva tudi zares bolj medel, saj dogovoru niso odkrito nasprotovali. Rekli so, da zakon sicer ne bo preprečil pobojev in poskrbel za varnost v šolah, ki jo želijo izboljšati predvsem demokratski zakonodajalci z omejitvijo prodaje strelnega orožja, nekateri člani NRA pa nasprotno celo pozivajo, da bi za večjo varnost oborožili učitelje.

Pri NRA so prav tako ocenili, da predlog pomeni popolno zavrnitev predloga univerzalnih pregledov kupcev, ki ga želita uzakoniti predsednik Barack Obama in newyorški župan Michael Bloomberg. Ko je ameriški predsednik kasneje svojo podporo pristavil dogovoru, pa so se pri NRA odzvali ostreje in predlog kategorično zavrnili ter ga označili za »zgrešenega«. Tudi sicer ameriški konservativci med predsednikovanjem prvega temnopoltega predsednika ZDA slovijo po zavračanju vseh predlogov s predsednikovo podporo, tudi kadar so bolj kot demokratskim stališčem sorodni republikanskim.