Uporaba klora s strani sirskega režima

Po navedbah poročila so se napadi na vasi Talmenese, Al Tamanah in Kafr Zita zgodili med aprilom in avgustom lani. Kdo je odgovoren za napade, poročilo ne razkriva.

Varnostni svet Združenih narodov je o omenjenem poročilu za zaprtimi vrati razpravljal v torek, pri tem pa je prišlo do razhajanj med Veliko Britanijo, Francijo in ZDA na eni strani ter Rusijo na drugi strani.

Po navedbah ameriške veleposlanice pri ZN Samanthe Power poročilo daje "zanesljivejše navedbe očividcev o uporabi klora s strani sirskega režima". Predstavniki Sirije in Rusije pa so na seji VS ZN vztrajali, da se VS ZN ne bi smel ukvarjati z omenjenim poročilom, pač pa OPCW.

Sirija ni dolžna razkriti svojih zalog klora

Sirija v skladu z dogovorom o razorožitvi iz leta 2013 ni dolžna razkriti svojih zalog klora. Gre za strupeno snov, ki se lahko uporabi kot kemično orožje, uporablja pa se tudi v trgovske in gospodinjske namene. Režim sirskega predsednika Bašarja al Asada in uporniki drug drugega obtožujejo o uporabi kemičnih snovi v skoraj štiriletni državljanski vojni, ki je doslej zahtevala že več kot 200.000 smrtnih žrtev.

Po napadu s sarinom v bližini prestolnice Damask avgusta 2013, ki ga je mednarodna skupnost pripisala režimu, je sirska vlada pristala, da bo predala svoje kemično orožje. Iz Sirije so tako odpeljali skupno 1300 metričnih ton kemičnega orožja. Večino so uničili na krovu ameriške vojaške ladje MV Cape Ray.