Visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay je danes vse, ki imajo vpliv na oborožene skupine, ki so odgovorne za velik del nasilja na vzhodu Ukrajine, pozvala, naj storijo vse, kar je v njihovih močeh, da oborožene sile odvrnejo od nadaljnjih kršitev in raztrganja države.

Opazovalci opozarjajo na načrtne umore in ugrabitve, ki jih večinoma pripisujejo oboroženim skupinam na vzhodu Ukrajine. Skrbi jih tudi varnost kandidatov na predsedniških volitvah, ki so predvidene za 25. maj. Prav tako so izrazili skrb nad nadlegovanjem in potencialnimi deportacijami prebivalcev Krima, ki niso zaprosili za rusko državljanstvo.

Opozarjajo tudi, da je policija s spregledovanjem ilegalnih dejanj in privolitvijo v prevzeme mest s strani oboroženih skupin spodkopavala vladavino prava. Kljub temu da gre večina kritik na račun proruskih separatistov, pa opazovalci preiskujejo tudi poročila o ubojih in ranjenih, ki jih je povzročila ukrajinska vojska. Po poročanju Reutersa naj bi imeli verodostojne podatke o pridržanjih, ki so privedli do prisilnih izginotij.

Rusija se je na poročilo odzvala kritično in opazovalce obtožila, da izvajajo politični ukaz, naj začasno vlado v Kijevu razbremenijo krivde.

Rasmussen: Nato bo branil "vsak košček svojega ozemlja"

Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen je danes med obiskom v Bukarešti opozoril, da so vojaške akcije Rusije povzročile povsem nov položaj v Evropi. Toda Nato "bo branil vsak košček svojega ozemlja," je dejal v pogovoru za romunsko televizijo TVR.

Dejal je, da se je Nato zaradi nove varnostne situacije, ki je posledica krize v Ukrajini in vmešavanja Rusije, odločil okrepiti kolektivno obrambo. Ščitil bo vse zaveznice, je zatrdil. Države članice je sicer pozval, da je zdaj skrajni čas, da povečajo vlaganja v obrambo.

Rasmussen se bo danes v Bukarešti sestal z romunskim predsednikom Trajanom Basescujem in premierom Victorjem Ponto, poroča nemška tiskovna agencija dpa.