Sredi stopnjevanja spopadov med ukrajinsko vojsko in proruskimi separatisti je na vzhodu Ukrajine izginila še ena skupina opazovalcev Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). S sedeža na Dunaju so včeraj sporočili, da so v četrtek zvečer izgubili stik s petčlansko skupino, ki jo sestavljajo štirje mednarodni opazovalci in ukrajinski prevajalec. Z avtomobilom so potovali blizu Severnodonecka, sto kilometrov severno od Luganska, ko so jih ustavili oboroženi moški. To je tretja domnevno zajeta skupina OVSE v Ukrajini ta teden. V ponedeljek je organizacija, ki se med drugim ukvarja s preprečevanjem konfliktov in zgodnjim opozarjanjem na možnost vojne, izgubila stik s štiričlansko skupino. Vodja upornikov v Donecku je najprej sporočil, da so v njihovih rokah in da jih bodo izpustili, a kasneje je vodja samooklicane republike Doneck sporočil, da o četverici nima nobenih informacij. V sredo pa so pri Donecku oboroženi moški zajeli enajstčlansko skupino OVSE, a so jo kasneje izpustili.

Ofenziva gre naprej

Proruski uporniki na vzhodu države so nezaupljivi do OVSE, večina zajetih članov organizacije prihaja iz zahodnih ali srednjeevropskih držav. Posebna opazovalna skupina organizacije v Ukrajini sicer šteje 210 opazovalcev iz evropskih držav in sedemdeset sodelavcev iz Ukrajine. Do izginotja članov OVSE prihaja sredi spopadov med ukrajinsko vojsko in separatisti na vzhodu države. Novi, še ne zaprisežen ukrajinski predsednik Petro Porošenko napoveduje nadaljevanje ofenzive proti »banditom«, kot je imenoval separatiste, ki so v četrtek pri Slavljansku v regiji Doneck sestrelili helikopter in pri tem ubili dvanajst vojakov. Med žrtvami je bil generalmajor Sergij Kulčjutski, vodja urjenja za bojne in specialne naloge narodne garde.

Uporniki naj bi helikopter sestrelili z moderno raketo zemlja-zrak, je poročala agencija AFP. Zaradi tega so Združene države namignile na možnost, da uporniki prejemajo podporo od zunaj. Mislile so seveda predvsem Moskvo. V zadnjih dneh namreč krožijo trditve, da so v Ukrajini izurjeni borci iz Čečenije, ki naj bi prišli zakuhat nemire in spopade. Ameriški zunanji minister John Kerry je dejal, da o tem obstajajo dokazi, čečenski predsednik pa je to zanikal. V hudih spopadih na letališču v mestu Doneck v začetku tedna je bilo namreč med žrtvami tudi več kot trideset ruskih državljanov.

Zato pa je Rusija po navedbah ZDA začela umikati vojake z mejnega območja z Ukrajino. Tam jih je zbrala 30.000, satelitski posnetki zadnjih dni pa kažejo, da se vračajo v oporišča. Rusija je že nekajkrat napovedala umik, a se to doslej po trditvah zahoda ni zgodilo. Rusija sicer zahteva od ukrajinskih oblasti, da ustavijo vojaške operacije na vzhodu. Uporniki na vzhodu pa pravijo, da so pripravljeni na dialog s Kijevom, če se ukrajinska vojska umakne iz regij Doneck in Lugansk. A sodeč po izjavah Porošenka po tistem, ko so uporniki sestrelili helikopter, se to (še) ne bo zgodilo. Enako je dejal obrambni minister Mihajlo Koval: »Naša naloga je vzpostaviti mir in red v regiji,« je rekel in v isti sapi obtožil Rusijo, da na vzhodu Ukrajine izvaja »specialne operacije«.