Grbić je julija lani, nekaj mesecev pred parlamentarnimi volitvami, za Bajića in novinarje odredil spremljanje in nadzor njihovih telefonskih pogovorov, je danes poročal Novi list, ki je afero že poimenoval Olivergate. Grbić je policijski nadzor formalno utemeljil s tem, da gre za preverjanje navedb o uhajanju tajnih informacij iz državnega tožilstva med preiskavo v primeru Fimi-media.

Zakonske podlage ni bilo

Nadzor je stekel, potem ko je Večernji list julija lani prvič objavil podrobnosti z zaslišanja nekdanje glavne računovodkinje HDZ Branke Pavošević o črnih skladih stranke. Grbić naj bi takrat naročil spremljanje štirih novinarjev, ki so se ukvarjali s pravosodjem in so sodelovali pri prispevku o Fimi-mediji, ter Bajića, čeprav zakonske podlage za to ni imel.

Potem ko je septembra lani tudi Jutarnji list objavil izjave Pavoševićeve, naj bi Grbić razširil nadzor na še tri urednike in novinarje Jutarnjega lista in še enega od novinarjev Večernjega lista. Vsi so spremljali afero Fimi-media.

Po spremembi oblasti na volitvah decembra lani se je primer "izgubil" v policijski birokraciji, še piše reški časnik. Nekaj dni po volilnem porazu HDZ je bila sicer 9. decembra lani že tudi vložena obtožnica proti Sanaderju in HDZ v primeru Fimi-media.

Notranji minister že odredil preiskavo

Notranji minister Ostojić je danes na popoldanski novinarski konferenci v Fažani potrdil, da je že odredil preiskavo, ki bo pokazala, ali je Grbić res zahteval spremljanje novinarjev in Bajića. Sprožil je tudi notranji policijski nadzor, da bi ugotovili, ali je prišlo do zlorabe pooblastil.

Grbić je bil po volitvah nekaj časa Ostojićev svetovalec, nato pa je vložil prošnjo za upokojitev. Danes je za spletni portal Index.hr zatrdil, da ni podpisal nobenega naloga za spremljanje državnega tožilca ali novinarjev. Je pa dodal, da je policija izvajala ukrepe z namenom ugotoviti, kdo medijem posreduje podatke o tajnih preiskavah.

Bivši notranji minister Tomislav Karamarko, ki se danes kot predsednik HDZ mudi na srečanju Evropske ljudske stranke (EPP) v Bruslju, je tudi potrdil, da je lani res potekala policijska operacija zaradi uhajanja informacij v preiskavi glede Fimi-medie, sicer pa da je policija opravljala naloge na zahtevo državnega tožilstva.

Kosorjeva: Moramo izvedeti pravo resnico

Zanikal je, da bi koga zasledovali ali mu prisluškovali, spremljali naj bi zgolj sezname njihovih telefonskih pogovorov. Današnje razkritje afere je ocenil kot poskus "zamegliti" najnovejše podatke o več kot 350.000 brezposelnih na Hrvaškem.

"Če bi vedela, da vohunijo za novinarji ali glavnim državnim tožilcem, bi se seveda odzvala. To so zelo resne obtožbe. Moramo izvedeti pravo resnico," pa je danes dejala bivša hrvaška premierka Jadranka Kosor.

Na policiji so v današnji izjavi za javnost zanikali, da bi glede na obstoječe dokumente lani na podlagi zakonskih pooblastil izvajali kakršenkoli postopek proti Bajiću ali njegovim sodelavcem. Morebitnega nadzora nad novinarji niso omenjali. So pa potrdili, da je prišlo lani več zahtev tožilstva za kriminalistične preiskave zaradi suma uhajanja zaupnih informacij v pomembnih korupcijskih zadevah.

Iz državnega tožilstva so danes sporočili, da se na poročanje o domnevnem lanskem nadzoru nad Bajićem ne bodo odzivali. V Hrvaškem novinarskem društvu pa so ogorčeni zaradi morebitnega vnovičnega tajnega nadzora nad novinarji, kar je bila običajna praksa oblasti v 90. letih prejšnjega stoletja.