Okoljevarstveni protesti na istanbulskem trgu Taksim, ki jih je policija poskušala zadušiti z vodnimi topovi in solzivcem, so se po včerajšnjem nasilnem posredovanju mož v modrem razširili še na druga turška mesta in se spremenili v vsesplošne protivladne proteste. Opozicija govori tudi o cenzuri medijev.

Protesti so se danes razširili tudi v druga turška mesta, med drugim prestolnico Ankaro, Ankara, mesti Izmir in Mugla na zahodu ter Antalyo na jugu. V Ankari je policija skupini demonstrantov, ki so skušali priti do parlamenta in vladne palače, poroča AFP.

Erdogan priznal »ekstremno« ravnanje policije

Premier Erdogan, proti kateremu so uperjeni protesti, je danes priznal, da je prišlo do primerov "ekstremnega" ravnanja policije z demonstranti. "Res je bilo v posredovanju policije nekaj napak, ekstremizma," je dejal. Turško notranje ministrstvo je že napovedalo ukrepe proti vpletenim policistom.

Pred tem je Erdogan v televizijskem nagovoru sicer zatrdil, da bo zagotovil red in mir, ter vztrajal pri izvedbi spornega urbanističnega načrta, ki je bil povod za proteste.

Oglasil se je tudi predsednik države Abdullah Gül, ki je opozoril, da je dogajanje na trgu Taksim doseglo "zaskrbljujočo raven", policijo pa pozval, naj ne uporablja prekomerne sile.

"Vsi moramo pokazati zrelost, da bi se protesti, ki so dosegli zaskrbljujočo raven, umirili," je Gül zapisal v izjavi za javnost.

Dogajanje v živo lahko spremljate na tej povezavi.

Turški mediji o dogajanju praktično ne poročajo

Tamara Šumi, ki trenutno živi in dela v Istanbulu, nam je potrdila govorice o cenzuri turških medijev, ki o dogajanju praktično ne poročajo. Večino informacij so domačini do danes dobili prek Twitterja in drugih družbenih omrežij, a je dostop do njih v Istanbulu medtem že onemogočen.

Povedala nam je tudi, da je do izbruha jeze v Turčiji prišlo, ker je policija v petek ob petih zjutraj napadla okoljevarstvenike v parku Gezi, jim zažgala šotore in jih obstreljevala s solzivcem. Protestnikom so na pomoč prišli študenti, ko je množica pričela rasti, pa naj bi policija »zagnala paniko« in pričela vse prisotne, tudi turiste in otroke, obstreljevati z vodnimi topovi in solzivcem.

Povedala je, da se je danes do sedme ure zjutraj iz azijskega dela mesta protestom pridružilo še kakšnih 40 tisoč ljudi, ki so prečkali most čez Bospor, čeprav je po njem prepovedano sprehajanje. Protestniki so ohromili promet in ustvarili barikade. Na Taksimu je policija danes nadaljeval s solzivcem in vodnimi topovi, Tamara pa pravi, da je protestnikom tam pomagala celo vojska, ki jim je nudila brezplačne maske. Prav tako naj bi vojska zagrozila Erdoganu, če ne bo preprečil nadaljevanja policijskih ukrepov.

Istanbulski guverner Hüseyin Avni Mutlu je za turški HurriyetDaily povedal, da je bilo ponoči aretiranih več kot 60 oseb. Turški premier Recep Tayyip Erdogan vztraja, da bodo s projektom gradnje nakupovalnega središča nadaljevali. Predsednik opozicijske socialdemokratske stranke CHP Kemal Kılıçdaroğlu je Erdogana že pozval k odpoklicu policije s trga Taksim, a Erdogan o tem ne razmišlja.

Včeraj več poškodovanih

Med številnimi poškodovanimi ob včerajšnjem policijskem ukrepanju so bili tudi namestnik turške Stranke za svobodo in demokracijo (BDP) Sırri Süreyya Önder, eden od članov CHP pa naj bi imel po izpostavljenosti solzivcu operacijo srca, je za turški časopis povedal poslanec iz vrst CHP. Poslanec je povedal tudi, da je eden od aktivistov med protesti izgubil oko, ko ga je zadel naboj.

Kar se je sprva pričel kot okoljevarstven protest proti krčenju enega zadnjih zelenih delov Istanbula, je medtem že prerasel v protirežimske demonstracije, saj so mnogi protestniki policijsko ukrepanje povezali z načinom Erdoganovega vodenja države.

Protesti so včeraj trajali dolgo v noč, po poročanju BBC pa je policija zoper več stoglavo množico, ki se je prek bosporskega mostu iz azijskega dela mesta namenila v četrt Beyoğlu, uporabila solzivec in vodne topove. V Turčiji proteste medtem že primerjajo z zasedbenimi gibanji in celo turško pomladjo. Podmladek CHP je na svojem facebook računu pisal tudi o cenzuri lahkotnih medijev, da se protesti, ki so se 27. maja začeli z zgolj nekaj sto protestniki, ne bi še hitreje širili.

Pred turško ambasado v Ljubljani skupina mladih v podporo protestnikom v Carigradu

Pred turškim veleposlaništvom ambasado v Ljubljani se je po 18. uri zbralo kakšnih 60 mladih, ki protestirajo proti nasilju nad protestniki v Carigradu. Povečini gre za turške študente, ki so se jim pridružili tudi nekateri Slovenci. Za zdaj protest poteka mirno.

Mladi v podporo vrstnikom v Carigradu pred turško ambasado v Ljubljani v angleščini vzklikajo gesla, kot so: Vsi smo Carigrad, Stop nasilju v Carigradu. Turškega veleposlanika pa pozivajo, naj pride ven. Veleposlaništvo sicer varuje okoli 20 ali nekaj več policistov.

Kot je za STA povedal eden od protestnikov, nasprotujejo pretiranemu nasilju, ki ga med protesti v Carigradu nad demonstranti izvaja policija. Tudi oni se ne strinjajo, da bi v Carigradu na površinah, ki naj bi bile namenjene rekreaciji in predstavljajo še zadnje zelene površine v mestu, zgradili trgovski center. Pri tem oblastnikom sporočajo, da ne morejo početi vsega, kar se spomnijo. "To ni demokracija, ki si jo želimo," je dejal.