V noči na petek so v srednji Frankoniji na Bavarskem gorela tri poslopja, ki so jih ravnokar dobro obnovili, zato da bi vanje namestili begunce. Policija sumi, da so bili požari podtaknjeni. Za takšen sum ni bilo potrebne kaj dosti pronicljivosti, doslej še neznani storilci so poslopje s svežo belo fasado v bližini premazali z nacističnimi kljukastimi križi in beguncem sovražnimi parolami.

Vorra je kraj s približno 1000 prebivalci v bližini Nürnberga. V kraju pravzaprav nihče ni nasprotoval prihodu beguncev, pravijo, v tamkajšnji fari so celo organizirali skupino ljudi, ki jim je želela pomagati pri tem, da bi se vključili v tamkajšnjo skupnost. Sedaj prenovljena poslopja (nekdanja gostilna, skedenj in stanovanjska hiša) so bila leta prazna, krajani so bili veseli, da je nekdo poskrbel za njih in jih prenovil.

Nacistične pesmi na koncu vasi

Ogenj je povzročil za okoli 700.000 evrov škode, policija pa predvsem zaradi sovražnih parol na hišah ve, kje mora iskati storilce. Krajani so jih namreč že večkrat opozorili, da se v hiši ob robu kraja zbirajo nenavadni ljudje, ki zvečer vzklikajo nacistične parole in pojejo nacistične pesmi. Policija je skupino sicer začela opazovati, vendar kljub opozorilom ni ukrepala, saj naj opazovani po njihovem mnenju ne bi kršili zakonov. Bavarski zeleni notranjemu ministru omenjene dežele, Joachimu Hermannu, očitajo, da je s svojimi izjavami v javnosti spodbujal predsodke proti tujcem, nazadnje še v četrtkovi večerni televizijski oddaji, ko je že gorelo v Vorri.

Požig beguncem namenjenih bivališč na Bavarskem je le vrhunec že nekaj tednov trajajočega in prebujajočega se odpora proti azilantom, ki v zadnjih nekaj mesecih množično prihajajo iz kriznih žarišč, predvsem iz Sirije. Patriotski Evropejci v boju proti islamizaciji zahoda (Pegida) je populistično gibanje, ki k rednim ponedeljkovim protestom v Dresdnu pritegne čedalje več ljudi. Prejšnji ponedeljek jih je v mirnem protestnem pohodu sodelovalo več kot 10.000. Absurdno je, da na Saškem živi le 0,4 odstotka muslimanov, precej manj kot v nekaterih zahodnonemških deželah. Na gibanje, ki ga resda v večini predstavljajo običajni državljani, zaskrbljeni zaradi prihoda vse večjega števila beguncev v državo, se lepijo huligani in neonacisti.

V nedavni televizijski razpravi pa je direktor saške centrale za politično izobraževanje Frank Richter opozoril, da tudi vodij pobude nikakor ne gre podcenjevati, saj gre za politično inteligentne osebe, ki so v svojih govorih sicer agresivne, v pohodih pa se nasilju izogibajo, zato gibanje ni ranljivo. Na demonstracije v Dresdnu se je včeraj odzvala tudi zvezna vlada in predsednik države. Tako kanclerka Merklova kot tudi Joachim Gauck sta obsodila populistično gibanje in hujskaštvo proti tujcem.