Pogoji znotraj veleposlaništva niso ravno sijajni

Njegova odvetnica Jennifer Robinson je v pogovoru za avstralsko televizijo ABC priznala, da je bivanje v zaprti stavbi močno načelo zdravje 43-letnika. "Želimo si, da bi odšel takoj, ko bo mogoče. Notri je že več kot dve leti in okoliščine, pogoji znotraj veleposlaništva pa niso ravno sijajni," je dejala.

A zaenkrat še ni jasno, kdaj se bo njegovi ekipi uspelo dogovoriti za pogoje, pod katerimi bi lahko odšel. Po besedah Robinsonove zahtevajo, da bo ob njegovem odhodu upoštevan politični azil, ki naj bi ga ščitil pred izročitvijo ZDA.

"Zahtevamo zagotovila, da ne bo izročen ZDA, kar je in je vedno bila njegova glavna skrb in je hkrati tudi razlog za dodelitev azila, zaradi katerega je ostal na veleposlaništvu," je še dejala.

Na veleposlaništvu že več kot dve leti

Assange se je junija 2012 zatekel po azil na ekvadorsko veleposlaništvo in se s tem v prvi vrsti izognil izročitvi Švedski, kjer ga želijo zaslišati v zvezi z obtožbami o spolnih napadih, kar sicer ostro zanika. Boji se, da bi ga Švedska nato izročila ZDA, kjer mu grozi sojenje zaradi objav zaupnih ameriških vojaških in diplomatskih dokumentov na WikiLeaksu.

Velika Britanija je sporočila, da so sicer zavezani iskanju diplomatske rešitve, da pa njihovo stališče glede primera ostaja nespremenjena. Če Assange stopi iz stavbe, bi ga aretirali in izročili Švedski.

To bi se zgodilo tudi v primeru, če bi moral zapustiti veleposlaništvo in poiskati zdravniško pomoč, je dejala Robinsonova. Ni sicer razkrila, kakšne zdravstvene težave naj bi imel, po nekaterih poročilih pa naj bi imel težave s pljuči in srcem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.