Nigerijske oblasti so včeraj sporočile, da so se pripravljene pogovarjati s pripadniki skupine Boko Haram o pogojih izpustitve več kot dvesto ugrabljenih deklet. Medtem je v državi stekla mednarodna operacija iskanja, v kateri sodelujejo predstavniki ZDA, Velike Britanije, Francije, Kitajske in Izraela.

Iskanje s sateliti in letali

Vodja islamističnega Boko Harama je v ponedeljek sporočil, da je pripravljen ugrabljena dekleta izpustiti v zameno za zaprte pripadnike njegove skupine. Obenem je skupina objavila videoposnetek, na katerem nekatera od ugrabljenih deklet citirajo Koran.

Boko Haram je 276 srednješolk iz internata v Chiboku ugrabil pred mesecem dni, 14. aprila. Nekaj deset jih je zbežalo, še vedno pa jih je v ujetništvu več kot dvesto. Vodja Boko Harama Abubakar Shekau je sprva dejal, da jih bo prodal v suženjstvo. Vse to je vzdignilo ogromno prahu tudi po svetu, oglasile so se nevladne organizacije in ogorčena javnost, Boko Haram pa je dobil tudi ogromno pozornosti. Tuje države so začele nuditi pomoč oblastem v Nigeriji, kjer je bil predsednik Goodluck Jonathan deležen precejšnjih kritik zaradi (ne)ukrepanja po ugrabitvi. Združene države so zdaj razkrile, da nad nigerijskim ozemljem letijo njena izvidniška letala, ki iščejo dekleta, in da z oblastmi v Abuji delijo komercialne satelitske posnetke. ZDA razmišljajo, da bi v zrak poslale tudi daljinsko vodena letala brez posadke. Nigerija je na severovzhod v zvezno državo Borno poslala več tisoč vojakov, pomagajo ji ameriški in britanski svetovalci, med njimi pripadniki FBI, zunanjega in obrambnega ministrstva. Bržkone skušajo s sodobno tehnologijo prestreči tudi komunikacije med člani skupine, ki jo ZDA uvrščajo med teroristične.

Ubiti med reševanjem

Vendar bi bila po besedah strokovnjakov operacija osvobajanja deklet zelo tvegana. V preteklosti se je namreč že večkrat zgodilo, da so v Nigeriji ubili ugrabljene osebe. Lani je krilo Boko Harama ubilo sedem gradbenih delavcev iz Evrope in Libanona, potem ko so jih skušali osvoboditi v skupni operaciji nigerijskih in britanskih sil. Skupina, ki se razglaša za krilo Al Kaide, je leto poprej ubila Britanca in Italijana, potem ko je šla reševalna operacija po zlu.

Ena od deklet, ki ji je uspelo pobegniti, je agenciji Associated Press povedala, da so imela mnoga dekleta priložnost uiti, a so se očitno preveč bala groženj pripadnikov Boko Haram, da jih bodo ustrelili. »Boli me, da ostale niso zmogle poguma, da bi zbežale z mano,« je dejala 19-letna Sarah Lawan v telefonskem pogovoru za agencijo. »Zdaj jokam vsakič, ko srečam njihove starše in vidim, da jim gredo solze na oči, ko me zagledajo.« Nekatera dekleta so zbežala kasneje kot Lewanova. Povedala so, do so ugrabitelji govorili o tem, da se bodo z njimi poročili.

Ideologija, zasužnjevanje in maščevanje

Po navedbah nevladnih organizacij in strokovnjakov je več razlogov, zakaj Boko Haram ugrablja dekleta. Eden je ta, da skupina, ki se zavzema za islamsko državo s šeriatskim pravom, nasprotuje izobraževanju žensk. Samo ime Boko Haram v prevodu pomeni, da je zahodna izobrazba greh. Ugrabljene kristjanke tudi spreobračajo v islam.

Dekleta ugrabljajo tudi zato, da jih zlorabljajo in se z njimi poročijo – v enem primeru, ko jim je uspelo ugrabljena dekleta osvoboditi, so bila nekatera noseča ali so že rodila, nekatera pa so povedala, da so se morala poročiti.

Vodja skupine Boko Haram pa trdi, da je tokratna ugrabitev maščevanje, ker naj bi nigerijska vojska zapirala soproge in otroke članov skupine.