Datum zaslišanja še ni določen, so se pa s tem, da do pogovora mora priti, danes strinjali skorajda vsi člani odbora - 36 jih je glasovalo za, le dva sta bila proti, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Poslanci bodo sedaj stopili v stik s Snowdnovimi odvetniki. Omenja se, da bi do zaslišanja morda lahko prišlo konec februarja.

Kot dodaja AFP, je sicer nekaj poslancev z desne danes izrazilo pomisleke in poudarilo, da mora biti Snowden zaslišan interaktivno, tako da bo odgovarjal na vprašanja in ne le dal izjavo. "Odbor je bil jasen, če Snowden ne bo pripravljen nastopiti na interaktivni seji, do zaslišanja ne sme priti," je poudaril Timothy Kirkhope iz skupine konservativcev (ECR).

Prostotrgovinski sporazum pod pogojem varovanja osebnih podatkov

Nekdanji pogodbeni analitik ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA) Snowden že slabega pol leta na podlagi začasnega političnega azila živi v Moskvi, saj ZDA zahtevajo njegovo izročitev.

V Evropskem parlamentu poteka preiskava o spornem vohunjenju NSA - in tudi njenih evropskih "pomočnic" z britansko agencijo GCHQ na čelu - nad spletom in telefonskimi komunikacijami. Vodi jo britanski poslanec Claude Moraes, ki je že tudi pripravil osnutek poročila. V njem med drugim zahteva, da EU prostotrgovinski sporazum z ZDA sklene le, če ta ne bo omenjal varovanja podatkov.

NSA še hujši od »velikega brata«

Od septembra so v odboru za državljanske svoboščine v zvezi s tem opravili že vrsto zaslišanj, nazadnje decembra z nekdanjim novinarjem britanskega Guardiana Glennom Greenwaldom, ki je objavil Snowdnove informacije.

Med drugim naj bi NSA tudi prisluškovala mobilnemu telefonu nemške kanclerke Angele Merkel ter komunikacijam institucij EU. Snowden je nedavno ocenil, da je sodobni nadzor nad telekomunikacijami še veliko hujši od "velikega brata", ki ga je v svojem romanu 1984 naslikal George Orwell.