Posnetki z nekega iraškega vojaškega letališča kažejo, da drug ob drugem stojijo iraška in iranska vojaška letala SU-25 (suhoj – frogfoot oziroma žabja noga) ruske izdelave, ki so učinkovita v boju proti kopenskim silam in oklepnikom. Iran očitno ne ponuja samo moralne in politične podpore iraškim oblastem, ampak je posegel v spopad bolj aktivno. Ob tem pa je zanimivih kar nekaj podrobnosti.

Irak in Iran sta od osemletne krvave vojne (milijon mrtvih) v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, ki ničesar ni spremenila, vse prej kot dobra soseda. Toda ogrožanja šiitov v Iraku, ki pa imajo prevladujoč politični položaj, v večinskem šiitskem Iranu niso mogli gledati križem rok. Za zdaj so poslali pomoč v letalih. Strokovnjaki pravijo, da gre morda za letala, ki so bila nekoč iraška in so jih v Iran prepeljali prebegli iraški piloti. Toda letala niso dovolj učinkovita brez kopenske podpore v obliki informacij in koordinat o moči in položaju nasprotnikov. To pa naj bi zagotavljali Američani s pomočjo dronov, helikopterjev in vojaških strokovnjakov, ki so že prispeli v Irak. Zdaj donedavna najhujša sovražnika (ZDA in Iran) skupaj pomagata nekoč največjemu sovražniku Iraku. Ne bi bilo presenečenje, če bi za krmilom iranskih letal sedeli tudi iranski piloti, pravijo strokovnjaki.

Iraški premier Maliki pa je včeraj ponudil amnestijo tistim, ki so se pridružili silam Isil, a si niso umazali rok s krvjo drugih iraških bratov in so pravočasno prišli k pameti. Glede na uspehe sil Isil na bojišču tako v Siriji kot v Iraku bo amnestija za zdaj verjetno naletela na gluha ušesa.sz