Pred glavnim vhodom v stavbo predsedstva BiH se je zbralo okoli dvesto protestnikov, v glavnem mladih, saj so starejši prebivalci Sarajeva zgroženi zaradi petkovega vandalizma in so danes raje ostali doma. Protestniki so se popoldan posedli po glavni sarajevski prometnici - Titovi cesti, ki je bila znova zaprta za ves promet, in glasno zahtevali odstop tako vlade kantona Sarajevo kot tudi zvezne vlade BiH, a so za zdaj dočakali le ponujeni odstop premierja sarajevskega kantona Suada Zeljkovića.

Zeljković je tretji kantonalni premier (poleg Seada Čauševića – Tuzla in Muniba Husejnagića - Zenica-Doboj), ki ga bodo s položaja očitno odnesli protestniki. Književnik in profesor na sarajevski filozofski fakulteti Enver Kazas ocenjuje, da so odstopi lokalnih politikov sicer odlično sporočilo protestnikom, da je oblast lahko zamenjati, vendar je v pogovoru za naš časopis hkrati poudaril, da Bosna in Hercegovina ni država, v kateri bi imeli oblast v rokah premierji. Imajo jo voditelji političnih strank. »Zgolj z odstopom treh marginalnih politikov, kakršni so omenjeni trije kantonalni premierji, četrti – predsednik vlade kantona Bihać - pa je pred razjarjenimi protestniki celo pobegnil v tujino -, ne bo mogoče doseči sprememb političnega sistema v Bosni in Hercegovini, ki bi bile nujne. Odstopiti bi morali liderji političnih strank in zvezna vlada,« je prepričan dr. Kazas.

Zahteve za odstop vlade

Neformalna skupina prebivalcev Sarajeva in drugih udeležencev demonstracij je danes prebrala nekaj zahtev, med katerimi je tudi takojšen odstop zvezne vlade in vlade kantona Sarajevo ter oblikovanje nestrankarske vlade. Izrazila je nasprotovanje vsakršnemu omejevanju mirnih demonstracij Sarajevčanov, takojšnjo ustavitev »lova na ljudi« in izpustitev vseh priprtih demonstrantov.

Sarajevski gasilci so uspeli požar na poslopju občine in kantonalne vlade, ki je povsem uničeno, pogasiti šele v soboto zjutraj, saj sta jim sinoči delo oteževala močan veter in zelo slaba opremljenost tako z oblačili za gasilce kot tudi z ustreznimi vozili. V petkovih neredih je bilo samo v Sarajevu poškodovanih 144 policistov in 138 protestnikov, protestniki so zažgali tudi tri policijske avtomobile, ki so jih – povsem zoglenele – izpred stavbe predsedstva BiH odstranili danes popoldan. V tem objektu je tudi državni arhiv BiH, ki so ga demonstranti prav tako zažgali. Pritlični prostori, v katerih so delali delavci arhiva, so povsem uničeni, kaj je s skladiščem arhiva, ki je v kleti, pa nam direktor Adamir Jerković še ni mogel povedati. Pravi, da so pravosodni organi v stavbi ves dan preiskovali okoliščine požara, da bi lahko odkrili požigalce, zato se do kletnih prostorov sam še ni uspel prebiti. Če so ognjeni zublji arhivskemu gradivu morda še prizanesli, pa se Jerković boji, da ga je poškodovala voda, ki so jo uporabili pri gašenju požara.

Po napovedih protestnikov naj bi se demonstracije v Sarajevu nadaljevale tudi v nedeljo.